Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Vejetatif Üreme Nedir Kısaca Örnekler

Aşağıda vejetatif üreme nedir kısaca örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Canlılarda üreme olayı ortak bir özelliktir. Canlılarda üreme iki farklı şekilde meydana gelmektedir. Bunlar eşeyli üreme ve eşeysiz üreme olarak ayrılmaktadır. Eşeyli üreme gelişmiş canlılarda görülürken, eşeysiz üreme ilkel canlılarda ve genelde tek hücreli canlılarda görülmektedir.

Eşeyli üremede yeni bireyler genetik farklılıklara sahip olarak döllenme yoluyla meydana gelir. Üreme hücreleri sperm ve yumurta olarak birleşir ve bireyler meydana gelir. Eşeysiz üreme ise mitoz bölünme olayının gerçekleştiği genetik çeşitliliğin az ya da hiç olmadığı durumdur. Eşeysiz üremede bu nedenle döllenmeden bahsedilmez.

Tomurcuklanma, vejatatif, rejenerasyon, bölünme gibi üreme çeşitleri eşeysiz üreme çeşitleri olarak bilinmektedir. Vejatatif üreme bitkilerde meydana gelmektedir. Bu reme çeşidinde bitkinin herhangi bir yerinin toprakla teması etmesi su ve minerale ulaşması yeterli olmaktadır.

Vejatatif üremede, ana hücrenin aynısı oluşur. Bu üreme çeşidi bazı toprak altı bitkilerinde sıklıkla görülmektedir. Günlük olarak kullandığımız soğan ve patates gibi bitkilerde de vejatatif üreme meydana gelmektedir. Vejatatif üreme en hızlı üreme çeşitlerinden biri olarak uygun ısı ve sıcaklık şartında da meydana gelmektedir. Vejatatif üreme daha çok bitkilerde görülmektedir. Bitkilerin üremesi, çoğalması ve yeni bireyler meydana getirmesi anlamını taşımaktadır.

Vejatatif üreme ile çoğalan canlılar şu şekildedir:

*Kavak

*Söğüt

*Gül

*Patates

*Soğan

*Yer elma

*Zambak 

*Asma

Vejetatif Üreme Nedir Kısaca Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz