Vatan Sevgisi Nasıl Aşılanır?

s13

Bu yazımızda vatan sevgisi nasıl aşılanır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toprak, uğrunda ölen varsa vatandır, anlayışına sahip bir millet olarak Türkiye belki de dünya üzerinde vatan kavramı üzerinde en çok kafa yoran, mücadele eden bir devlettir. Tarihten günümüze kadar gelenek ve göreneklerimizin, örf ve adetlerimizin ve dini inançlarımızın içinde hemhal olarak bulunan vatan kavramı toplumumuz için namus olarak algılanmaktadır.

Vatan sevgisi imanın bir icabıdır diye muhalled bir söze sahip bir milletin, vatanı için yaptıkları, eğitim sistemi, kültür mirası vatan sevgisinin aşılanması için gerekli olan yöntemlerdir. Bir milletin kültür değerleri ortak miras olarak kuşaktan kuşağa aktarılırken milli ve manevi duygu ve düşüncelerin aktarılmasında ve anlatımında eğitici ve öğretici yöntemlerin ders verici ve nasihat edici olarak kullanılması elzemdir.

Bir toplumda milli bilinci ortak bir çizgide buluşturan olan eğitimdir. Bunun kalıcılığını sağlayan ise kültürdür. Eğitim ve kültür çalışmaları özellikle milli duygu ve düşünceler kapsamında asla ayrı ayrı sistemleştirilmemelidir. Eğitim ve kültür birbirine tamamlayan iki kavram olarak birçok milli birlik ve beraberlik duygularının ve bununla beraber vatan sevgisinin aşılanması için en gerekli yollardır.

Bir toplumun kalıcılığını ve bununla beraber devamlılığını sağlayan üzerinde yaşadığı coğrafyayı medeni çizgiler doğrultusunda vatanlaştırmakla olur. Toprakların vatan olması, topraklar uğruna, din için namus için ölmekle başlar. Ölecek kadar sevmek bu demektir. Vatan sevgisi milli bir şuurun ürünü olarak ortaya çıkar.

Vatan Sevgisi Nasıl Aşılanır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.