Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Vadi Nedir Kısaca Özellikleri

c13

Bu yazımızda vadi nedir kısaca özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya üzerinde yeryüzü şekilleri birçok şeyden etkilenerek oluşurlar. Doğal olaylar bunda oldukça etkilidir. İklim özellikleri, yeryüzü şekilleri, toprak yapısı, bitki örtüsü, doğal afetler ve felaketler yeryüzünde birçok şeklin ortaya çıkmasında etkilidir.

Ovalar, vadiler, platolar, tepeler, dağlar, yamaçlar, yaylalar bu etkenlerden etkilenerek ortaya çıkar. Vadi, bir akarsu tarafından bölünmüş dağ yamaçları şeklinde meydana gelmiş yeryüzü şekilleridir. Daha çok akarsuyun aşındırdığı dağ yamaçlarında oluşur. Vadiler toprak yapısı olarak daha çok kayalıklardan oluşur. Fakat toprak yapısı yumuşak olan vadiler de vardır.

Akarsuyun bulunmadığı dik yamaçların, dik yamaçlarla bir kanyon şeklinde birleştiği alanlar da vadilerdir. Vadiler genelde bölgeleri birbirinden ayırdığı için birçok şekilde meydana gelebilir. Toprak kayması, sel, fırtınalar, depremler vadilerin oluşmasında etkili olmaktadır.

Tektonik yeraltı faaliyetleri yeryüzünün oluşmasında etkiliyken iklim koşullarının meydana getirdiği hava olayları da toprakların aşınmasıyla vadi oluşmasını tetiklemektedir. Vadiler yerleşim alanları olarak kullanılır. Birçok vadi çeşidi vardır. Fakat akarsu yatağının olduğu vadiler bir havza oluşturdukları için yerleşim alanı oluşturabilirler. Fakat dağların iki taraflı sardığı vadilerde korunmak güçtür.

Toprak yapısı, deprem fay hatları, yeryüzü şekilleri, ilkim özellikleri bakımın vadiler oluşurken farklı isimler alabilir. Genelde ise coğrafik olarak bu etkilerle meydana gelirler. Dağ yamaçlarının dikleştiği ve birbirine çok yaklaştığı alanlarda ve özellikle kayalık bölgelerde de kanyonlar oluşur.

Vadi Nedir Kısaca Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz