Üretim Tüketim Ve Verimlilik İle İlgili Yazı

Bu yazımızda üretim tüketim ve verimlilik ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir devletin güçlü olabilmesi için nüfusunun kalabalık, toprak bütünlüğünün stratejik ve peşinde koştuğu ideallerin evrensel olması gerekir. Sosyolojik olarak bu kriterlere bir de iktisadi açıdan kuvvetli olmak eklenebilir.

Ekonomik anlamda güç dengelerini barındırmak ve yönetmek üç temel gaye üzerinde şekillenir. Bunlar üretim, tüketim ve verimliliktir. Üretim ne kadar verimli olursa ekonomi o kadar iyi olur. Üretimin yerli ve sürdürülebilir olması tarımda, ticarette, sanayide ve enerjide dışa bağımlılığı azaltarak ülkenin refah seviyesini yükseltir ve bağımsız bir devlet, millet olma imkanı kazandırır.

Üretimin her alanda yerli imkanlarla sağlanması ve yerli malının işlenmesinin kolaylaştırılması ve bu amaçla yatırımlar yapılması verimliliği arttırır. Verimliliği arttıran doğru stratejik hamlelerle yapılan üretimlerdir. Bunun devamında ise bilinçli tüketim gelmektedir.

Tasarruf etmek ve israf etmemek kapsamında yapılan bilinçli tüketimlerden elde edilen geri dönüşüm kazancı verimliliği arttıran ve üretimin sürdürebilirliğini uzun vadeye yayan bir durumdur. Bu nedenle üretim, tüketim ve verimlilik bir iktisadi denge oluşturarak ekonomik güç dengelerini daima dinç ve diri tutar.

Bu nedenlerle üretimin geliştirilmesi, verimliliğin arttırılması ve tüketimin bilinçlendirilmesi için devletler birçok tedbirler alır, bilgilendirmeler yapar. Çünkü ekonomik güç unsurları bu kavramlar üzerinde bağımsızlık kazanmaktadır.

Üretim kadar verimlilik, verimlilik kadar ise de tüketim önemlidir. Üretmekten çok doğru tüketmek ve verim sağlamak üretimin değerini de arttırdığı için dengeleyicidir.

Üretim Tüketim Ve Verimlilik İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. ödevimi bitirdim üretim tüketim ve verimlilik hakkında bilgi kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.