Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Haziran 2019

Üretim, Tüketim ve Dağıtım Nedir Kısaca Tanımı

Üretim, Tüketim ve Dağıtım Nedir Kısaca Tanımı

Bazılarınızın yakın çevresinde sanayi, bazılarının yakın çevresinde ormancılık, bazılarınızın yakın çevresinde ise hayvancılık ekonomik faaliyet olarak yaygındır. Bu ekonomik faaliyetler sonucunda çeşitli mallar üretilir.

Ekonomide insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamak amacıyla alınıp satılan, somut varlıklara mal denir. Örneğin; araba, telefon, ev, ayakkabı, elbise, oyuncak, gözlük, salça, su, ekmek gibi ürünler birer maldır.

Ekonomik faaliyetler sonucunda yeni bir mal elde edilmesine üretim denir. Pamuktan kıyafet elde edilmesi, keresteden mobilya üretilmesi ineklerden süt elde edilmesi üretim faaliyetlerine örnektir.

Üreticiler tarafından elde edilen malların, üretildiği yerden tüketiciler tarafından satın alınacağı yere çeşitli araçlarla taşınmasına dağıtım denir.

Fabrikalarda üretilen salça, bisküvi, peynir gibi ürünlerin kamyonlarla marketlere taşınması, tarlada yetiştirilen sebze ve meyvelerin toplanarak araçlarla pazar yerlerine getirilmesi dağıtım faaliyetine örnektir.

Üretilen malların ihtiyacı olan insanlar tarafından satın alınması ve kullanılıp harcanmasına tüketim denir. Satışa sunulan kıyafet, deterjan, elektronik eşya ve ilaç gibi malların tüketiciler tarafından satın alınması ve kullanılıp harcanması tüketime örnektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yonca dedi ki:

    Mrb sayfa vallaha billaha çok güzel, ödevim için kopyaladım Üretim, Tüketim ve Dağıtım Nedir Kısaca Tanımı Ödevimi yazdım bitirdim, on numara beş yıldız oldu. bu yazıyı hazırlayanlara teşekkürler, yakışıklı erkeklere selamlar :)

  2. nursima dedi ki:

    kısa sade beğendim, Üretim, Tüketim ve Dağıtım Nedir Kısaca Tanımı ödevim vardı, Malatya okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz