Ülkemizin Güzellikleri Hakkında Düşünceleriniz İle İlgili Yazı

Bu yazımızda ülkemizin güzellikleri hakkında düşünceleriniz ile ilgili yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir coğrafyada Anadolu topraklarının üzerinde yer alan bir ülke olarak dört mevsimin yaşandığı, bitki örtüsünün çok çeşitli olduğu bir ülkedir.

Türkiye barındırdığı doğal bitki örtüsüyle, endemik hayvan ve bitki türleriyle bir cazibe merkezidir. Tarihi dokusuyla binlerce yıllık kadim uygarlıklara, devletlere, medeniyetlere ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarında tarım, hayvancılık gibi ticari faaliyetlerin gelişmiş olması, bilim, teknik, sanat ve edebiyatın yerleşik hale gelmesi Türkiye’yi ayrıca güzel kılan diğer unsurlardır.

Türkiye’de mutfak kültürü, geleneksel halk oyunları kültürü, yöresel adetler, dini inanışlar oldukça baskındır. Ülkenin her yerinde cami, medrese, han ve hamam bulunmaktadır. Yedi coğrafik bölgesi olan Türkiye’de her bölgenin kendine has özellikleri bulunmaktadır.

Ülkenin Batısı şehirleşme açısından ve nüfus yoğunluğu açsından oldukça fazladır. Bunun nedeni sanayi ve ulaşımın gelişmesi, yeryüzü şekillerinin şehirleşmeye elverişli olmasıdır. Ülkenin Doğusu yükseltinin fazla olduğu ve kışın şiddetli yaşandığı yerlerden oluşur.

Bu nedenle Türkiye’de farklı bölgelerde farklı damak tatları, lezzetler, halk oyunları, adetler, mevsim geçişleri, turistik faaliyetler bulunmaktadır. Türkiye’de tarihte birçok devlete başkentlik yapmış çok şehir vardır.

Türkiye’nin en özel mekanı İstanbul’dur. Birçok medeniyete, tarihi dokuya, kültürel mirasa ev sahipliği yapan İstanbul, Asya ve Avrupa birleştiren kadim bir başkent olma özelliğiyle tarihi imajını korumaktadır.

Ülkemizin Güzellikleri Hakkında Düşünceleriniz İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.