Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Ülkemizin Bölgeleri Nelerdir?

Bu yazımızda ülkemizin bölgeleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz, üç tarafı denizlerle çevrili, üç iklim tipinin görüldüğü, dört mevsimin yaşandığı bir bölgede bulunmaktadır. Ülkemiz, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlamaktadır. Ülkemizde bir de iç deniz ve iki boğaz bulunmaktadır.

Ülkemizde görülen iklim tipleri Akdeniz, Karadeniz ve Karasal iklim tipleridir. Bu iklim tipleri sayesinde mevsim geçişlerinde bölgesel coğrafi farklılıklar oluşmaktadır.

Ülkemizde yükselti batıdan doğuya doğru artmaktadır. Ülkemizde ovalar, platolar, vadiler, dağlar, önemli doğal bariyerler oluşturmaktadır.

Ülkemizde bitki örtüsü çok çeşitlidir. Makiler, bozkırlar, ormanlar, endemik bitkiler ülkemize özel olarak bulunmaktadır.

Bütün bu coğrafi şartlar altında ülkemiz coğrafi farklılıklar nedeniyle yedi bölgeden oluşmaktadır.

Ülkemizin bölgeleri ve haritası şu şekildedir:

*Marmara Bölgesi

*Ege Bölgesi

*Akdeniz Bölgesi

*Karadeniz Bölgesi

*İç Anadolu Bölgesi

*Doğu Anadolu Bölgesi

*Güneydoğu Anadolu Bölgesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esma dedi ki:

    ödevim sonunda bitti, Türkiye’nin bölgeleri kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu site sayesinde teşekkürler hazırlayanın ellerine sağlık.

  2. Melek dedi ki:

    Çok iyi bir site bu çok beğendim tebrikler. ödevimi bitirdim bölgelerimiz nelerdir kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

  3. ibo dedi ki:

    Kardeşimin arkadaşları bize gelmişti ödev yapmaya bunlar beni gördü. O zamanda sakallar falan baya bi uzundu.. neyseki devi yaptım.

Yorum Yaz