Ülkemizdeki Barajlar Ve Bulundukları Akarsular

p11

Bu yazımızda ülkemizdeki barajlar ve bulundukları akarsular kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz coğrafyası üç tarafı denizlerle çevrili ve bir iç denize sahip su kültürünün oldukça köklü olduğu bir coğrafyadır. Bununla beraber kara ikliminde ve yeryüzü şekillerinin sunduğu imkânlarda doğası suyla şekillenmiş bir coğrafyası da vardır. Türkiye’deki barajlar hangileridir, hangi akarsuların üzerinde yer alır?

Göller, akarsular Anadolu’nun şekillenmesinde önemli ölçüde etkilidir. Teknolojinin gelişmesiyle, enerji dengelerinin oluşturulması ve gelişen devlet politikaları belli güç unsurları etrafında ve iç idari sistem dinamiklerinde akarsular üzerinde barajlar inşa edilmesine neden olmuştur.

Ülkemizin yeryüzü şekilleri, Doğu’ya doğru yükseltinin artması ve su kaynaklarının baraj yapılabilir bölgelerinin elverişli olması, akarsular üzerine inşa edilecek barajlarla bir fırsata dönüştürülmüştür. Ülkemizde birçok akarsu üzerinde barajlar inşa edilmiştir. Bu barajlardan ülkemizin günlük, aylık hatta yıllık enerji ihtiyaçları karşılanmaktadır. Yüksek mühendislik bilgisi gerektiren barajların son yıllarda suya ve enerjiye olan ihtiyaç doğrultusunda yapımına hız verilmiştir.

Akarsular üzerinde inşa edilen barajlar, suyun birikip potansiyel enerjinin kinetik enerjiye çevrilmesinden yararlanılan bir mantıkla inşa edilmektedir.

Ülkemizde barajlar ve bulundukları akarsular şu şekildedir:

Fırat gibi uzun bir akarsu üzerinde, Keban Barajı, Atatürk Barajı, Karakaya ve Özlüce Barajları bulunmaktadır.

Dicle’de de Fırat gibi birçok baraj vardır. Bunlar,  Kralkızı, Dicle, Batman, Hancağız, Ilısu, Devegeçitidir.

Aras akarsuyunda Arpaçay; Seyhan üzerinde Seyhan, Çatalan Barajları bulunmaktadır. Ceyhan üzerinde Kartalkaya, Sır, Aslantaş, Menzelet Barajları vardır. Manavgat’ta Oymapınar; Tarsus’ta Berdan ve Kadıncık 1, 2 Barajları vardır.

Gediz üzerinde Demirköprü, Büyük Menderes’te Kemer, Adıgüzel Barajları bulunmaktadır.  Sakarya Nehri’nde Porsuk, Sarıyar, Bayındır, Gökçekaya, Kurtboğazı Barajları vardır.

Ülkemizin en uzun akarsuları olan Yeşilırmak ve Kızılırmak’ta da birçok baraj bulunmaktadır.

Yeşilırmak’ta, Almus, Hasan Uğurlu, Suat Uğurlu, Kılıçkaya Barajları vardır.

Kızılırmak’ta ise, Hirfanlı, Derbent, Kesikköprü, Altınkaya, Kapulukaya, Çubuk 1 ve 2 Barajları bulunmaktadır.

Simav Çayı üzerinde de Çaygören Barajı bulunmaktadır.

Ülkemizdeki Barajlar Ve Bulundukları Akarsular Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.