Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

Ülkemizde Çıkarılan Madenler Ve Çıkarıldığı Yerler

c11

Bu yazımızda ülkemizde çıkarılan madenler ve çıkarıldığı yerler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz Anadolu coğrafyası üzerinde bulunmaktadır. Anadolu coğrafyası tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış topraklara sahiptir. Anadolu’nun karasal bölgelerinin hemen yer yeri kültürel miraslarla doludur. Yer üstü zenginlikleri kültürel miras ve dağa güzellikleriyle oluşan Anadolu’nun yeraltı zenginlikleri de bulunmaktadır.

Yeryüzünde yeni oluşan kıtalar arasında bulunan Anadolu, kendi başına son kuşakta meydana gelmiş bir toprak parçası olarak yeraltı hareketliliğini korumaktadır. Bununla birlikte Anadolu2nun hemen her yerinde maden çıkarma işlemleri yapılmaktadır. Altın, gümüş, demir, bakır, krom, manganez, volfram, kurşun, çinko, bor elementler olarak çıkarılırken, zımpara taşı, taş kömürü, linyit, mermer, petrol de diğer madenler arasında yerini almaktadır.

Altın, Uşak, Artvin, Gümüşhane, Eskişehir, İzmir, Balıkesir civarlarında çıkarılmaktadır. Demir madeni ise, Sivas, Hatay, İzmir, Balıkesir, Kütahya, Kahramanmaraş, Bingöl, Düzce ve Kayseri civarında çıkarılmaktadır.

Krom, İzmir, Kayseri, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Balıkesir civarında çıkarılmaktadır. Bor, Balıkesir, Bursa, Kütahya, Eskişehir’de çıkarılmaktadır. Mermer, Bilecik, Bursa, Afyon’da çıkarılmaktadır. Petrol sadece Batman’da çıkmaktadır. Taş kömürü Zonguldak’ta çıkmaktadır.

Bununla beraber, çimento hammaddeleri, kireç taşı, kum, kil, boksit gibi ürünlerde Anadolu’nun hemen her yerinde çıkarılmaktadır.

Anadolu coğrafyasının neredeyse üçte birinden mermer taşı işlenmemiş biçimde çıkmaktadır. Türkiye dünya Bor rezervinin %70’ine sahiptir fakat işleyecek teknik alt yapısı bulunmamaktadır. Petrolün %99’u Batman’da çıkarılmaktadır.

Ülkemizde Çıkarılan Madenler Ve Çıkarıldığı Yerler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz