Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Üflemeli Çalgılar Nelerdir İsimleri Resimleri ve Kısaca Bilgi

Aşağıda üflemeli çalgılar nelerdir isimleri resimleri ve kısaca bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Flüt

Üflemeli çalgılar arasında en çevik ve en hünerli çalgılardan biridir. Uzun aralıklı geçişlerin çok sık yaşanması bir dezavantaj olduğu için flüt daha çok kısa aralıklı eğlenceli, hüzünlü ve geniş yelpazede eserleri üflemek mümkündür. Flüt en yaygın olarak bilinen ve kullanılan bir çalgıdır.

 

Klarnet

Genelde tek dil kullanılan iki ya da üç dile kadar çıkartılabilen en az flüt kadar çevik olan ve uzun aralıklı geçişlerin de mümkün olduğu bir üflemeli çalgı olarak flütten farkı deliklerini kapatan araçlar olması ve genelde tek dil tercih edilmesiyle kullanılabilir olmasıdır. Çok çeşitli pasajları çalmak mümkündür.

 

 

Trompet

Trompet, bakırdan yapılmış olan üflemeli bir çalgıdır. Kendi üzerine kıvrılmış bir borudan ve ağızlık kısmından oluşmaktadır. Keskin iniş ve çıkışların yapılabildiği bir enstrüman olarak kullanılmaktadır. Ağızlık kısmı kase gibidir. Diğerlerinden farklı olarak iki ya da üç farklı ses düzenlemesi yapılmaktadır.

 

 

Trombon

Pistonlu bir çalgı olarak üflemeliler arasında silindirik borusu olan bir çalgı olup üzerinde kulis adı verilen araçlar da bulunmaktadır. Keskin iniş ve çıkışlara sahip olan bir çalgı olarak birçok sesin çıkarılması mümkündür. Trompet tarzı bir çalgı olması trompet gibi kullanılmasını da sağlamaktadır.

 

Fagot

Tahta üflemeli çalgıdır. Konik oymalı bir yapısı bulunmaktadır. Ses düzeni çok çeşitlidir. Perde perde yükselen ve alçalan sesler çıkarmak mümkündür.

 

 

 

Üflemeli Çalgılar Nelerdir İsimleri Resimleri ve Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. murat dedi ki:

  Üflemeli çalgılar o kadar dikkatimi çekiyor ki bir gün ney çalmayı çok isterim. Ney çalmak çok zor nefes bile çıkartamıyorsun diyorlar çalan arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilir mi?

  1. Aglayanpuding dedi ki:

   Ben de yeni başladım çalmaya. ses çıkarmak zor evet biraz sabır gerektiriyor fakat sonuç aldığında o sesler müthiişş

  2. donkişot dedi ki:

   ben biliyorum çok güzel ses çıkıyor ama efsane oluyor sabredersen hava atarsın bir güzel beni dinle

Yorum Yaz