Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Tütün Zamanı Özeti ve Kahramanları Kısa

Tütün Zamanı kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Tütün Zamanı özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Tütün Zamanı Kitap Özeti ve Kahramanları

İzmir’de Temmuz sıcağında tütün zamanı gelmiştir. Zeliha ve ailesi tarlalarında tütün toplarken hayvanlar başka tarlaya kaçar. Bu tarla Ali Onbaşı’nın tarlasıdır. Hayvanı yakalarlar ve sahibine verirler. Burada Zeliha ve Cemal birbirlerini görür ve etkilenirler.

Ali Onbaşı’nın oğlu Cemal ile Recep’in kızı Zeliha arasında bir kıvılcım meydana gelir. Fakat Recep kızını zengin Bekir’e vermek ister. Zeliha durumdan haberdar olur, Bekir’e varmak istemez. Cemal ile mektuplaşmaya başlarlar. Ali Onbaşı’nın ailesi ile Recep’in ailesi tütün zamanında işlere yetişmek için imece yaparlar.

Bu imecelerden birinin sonunda bir akşam hep beraber toplanırlar. Aileler birbirine ısınır. Herkes oyundayken Cemal ve Zeliha uzaklaşır, birbirlerine açılırlar. Durum fark edilir. Recep, Bekir ile evlilik işini hızlandırır. Zeliha’yı seven Yaşar diye bir genç de Cemal ile mutlu olmasını istemez. Bekir ile birlik olur. O’na haberler uçurur.

Cemal ile Zeliha’nın kaçacağı haberi yayılır. Artık her şeyi göze almışlardır. Recep ile Bekir devreye girer. Bekir, Zeliha’yı kaçırmak ister. Bu durumdan haberdar olan Zeliha ve Cemal tedbir alıp yeni bir tertiple kaçarlar. Issız bir yere saklanırlar. Avladıkları kuşlarla beslenirler.

Zeliha 18 yaşında olmadığı için Cemal yakalanırsa tutuklanacaktır. Bir ay sonra ortaya çıkarlar. Cemal tutuklanır. Mahkemede her şey açığa çıkar. Recep, şikayetini geri alır. Zeliha ve Cemal evlenir.

Kahramanlar

Recep: Zeliha’nın babasıdır, kızının zengin bir hayat yaşamasını ister.

Bekir: Zengin ama sevimsiz birisidir.

Ali Onbaşı: Cemal’in babasıdır.

Cemal: Yakışıklı bir gençtir.

Yaşar: Zeliha’yı seven bir gençtir.

Zeliha: Güzel alımlı bir genç kızdır.

Tütün Zamanı Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Beste dedi ki:

    Olay halkaları neler

  2. Nurdan dedi ki:

    Tütün zamanı konusu bu yazı başlığında biz okuyuculara çok güzel aktarılmış. Çok güzel ve başarılı bir yazı olmuş.Bu kadar yardımcı ve destek olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

Yorum Yaz