Tutumlu Olmak Nedir Kısaca

p20

Bu yazımızda tutumlu olmak nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar hayatlarını idame ettirebilmek için bir takım ihtiyaçlara gereksinim duyarlar. Bu ihtiyaçlar temel ihtiyaçların dışında sosyal hayata dair olan ihtiyaçları da kapsamaktadır. İnsanlar için bazı şeyler çok değerlidir. Bu nedenle ihtiyaçlar doğrultusunda değerler şekillenirken ayrıca maddi ve manevi duygular da şekillenir.

Tutumlu olmak da tam burada devreye girer. İnsanların elinde bulundurdukları herhangi maddi veya manevi bir değeri gerektiğinde gerektiği kadar kullanması tutumlu olmaktır. Savurganlığın tam zıttıdır. İsrafın düşmanıdır. Tutumlu olmak cimri olmak değil, hesap kitap bilmektir ve temkinli, tedbirli yaşamaktır.

Ayrıca tutumlu olmak cömert olmaya da engel değildir. Cömertlik eli genişlik bakımında tutumlu olmanın zıttı olarak algılansa da gerektiğinde gerektiği kadar harcamak kapsamında cömertlik de gereklidir.

Cimrilik ile cömertlik arasında nadide bir yerde duran tutumlu olmak, insanların başardıkları en güzel davranışlardan biridir. Bu nedenle değerlidir. Tutumlu olmak kişilerin özel hayatlarında, aile hayatlarında, iş hayatlarında, toplum hayatlarında yapmaları gereken bir şeydir.

Özel hayatında tutumlu olan bir kişi sağlıklı yaşar. Aile hayatında tutumlu olan biri her ailesine faydalı olur. İş hayatında tutumlu olan biri çalıştığı iş yerine ve beraberinde o sektöre maddi açıdan ve manevi açıdan yardımcı olur. Toplumsal olarak tutumlu olan biri vatanına ve milletine faydalı biri olur.

Tutumlu olmak tasarruf etmekle eşdeğerdir. Tasarruf ise israfı önleyen bir eylemdir. Ekonomik alanda öne çıkan bir kavramdır. Paranın doğru kullanılmasını sağlayan bir eylemdir.

Tutumlu Olmak Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.