Türkiye’de Görülen İklim Tipleri Ve Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda Türkiye’de görülen iklim tipleri ve özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, Anadolu coğrafyası üzerinde bulunan, üç tarafı denizlerle çevrili, bir iç denizi olan ülkedir. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlar. Jeopolitik konumu, coğrafi özellikleri, dört mevsim geçişi, iklim çeşitlilikleri Türkiye’yi nadir ülkelerden biri yapar.

Türkiye’de yedi coğrafik bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler coğrafi özelliklerine göre benzerlik ve farklılıklar barındırmaktadır. Yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, iklim çeşitliliği bunlardan bazılarıdır. Türkiye ana hatlarıyla üç farklı iklim tipi görülür.

Karadeniz İklimi

Karadeniz İklimi, isminden de anlaşılacağı gibi Karadeniz Bölgesi’nde hakim olan bir iklim türüdür. Karadeniz İklimi’nde dört mevsim yağış vardır. Yazlar sıcak yağışlı, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Karadeniz İklimi, Kuzey Marmara Bölgesi’nde de etkilidir. Bu iklim türü, bölgede ormanlık alanların artmasına neden olmuştur.

Akdeniz İklimi

Akdeniz İklimi, isminden de anlaşılacağı gibi Akdeniz Bölgesi’nde hakimdir. Ayrıca Ege ve Güney Marmara Bölgesi’nde ’e etkilidir. Kıyı şeridinde kendini gösteren Akdeniz İklimi’nde, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yer yer yağışlıdır. Kar yağışı çok nadir görülür. Yağmur yağışı da yüksek bölgelerde gerçekleşmektedir.

Karasal İklim

Karasal İklim, ülkenin en çok Doğu Anadolu Bölgesi’nde hakimdir. İç Anadolu ve Trakya Bölgesi’nde görülür. Karasal İklim’de, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bu iklim türünde sıcak da soğuk da şiddetlidir. Yaz mevsiminde sıcaklı 40 – 45 dereceleri bulurken, kış mevsiminde -30’lara kadar inmektedir.

Türkiye’de Görülen İklim Tipleri Ve Özellikleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

16 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.