Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2020

Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir?

Aşağıda Türkiye’de 1923 ile 1963 yılları arasında uygulanan nüfus politikalarının dayanak noktaları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde birçok nüfus artış ya da azalış durumları karşısında politikalar uygulanmıştır. Ülkemiz coğrafyasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden itibaren çeşitli savaşların, afetlerin yaşanması durumu çeşitli politikaların da düzenlenmesine neden olmuştur. Hemen her dönemde nüfus planlaması yapılmıştır.

Türkiye’de 1923 ile 1963 yılları arasında uygulanan nüfus politikalarının dayanak noktaları şu şekildedir:

*Fazla nüfusun siyasi ve askeri bir güç olmasıdır.

*Tarımda makineleşmenin yetersiz olmasıdır.

*Erkek insan gücüne olan ihtiyacın hızla artmasıdır.

*Kalkınmanın zorunlu hale gelmesidir.

*Çoğalma yoluyla iş bölümü ve ihtisas kazanma ihtiyacının giderilmesidir.

*Ölüm oranının yükselmesine karşın doğum oranının arttırılmaya çalışılmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ceren dedi ki:

  eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? mükemmel olmuş, bu arada Kars güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

 2. tuğba dedi ki:

  anlaşılır ve sade yazılmış, Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? anlatmaya gerek yok, ödevim hızlıca bitti, çalışkanlık böyle bir şey tembeller bilmezler.

 3. duygu özaslan dedi ki:

  selam arkadaşlar sayfanız gerçekten çok iyi, ödevim için kopyaladım, benim adım duygu özaslan, ben Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

 4. özlem dedi ki:

  Selamlar bu ödev vallaha billaha dikkatimi çekti, 2 artı aldım Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

 5. hazal dedi ki:

  kısa sade beğendim, Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? ödevim vardı, Osmaniye okul birincisi olarak beğendim. :)

 6. meryem can dedi ki:

  Selamın aleyküm sayfa inan ki çok hoşuma gitti, sayenizde 100 aldım, Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

 7. tuğba dedi ki:

  kısa sade beğendim, Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? ödevim vardı, Erzurum okul birincisi olarak beğendim. :)

 8. özlem dedi ki:

  kısa sade beğendim, Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? ödevim vardı, Sivas okul birincisi olarak beğendim. :)

 9. nehir dedi ki:

  Selam sayfa valla hoşuma gitti, ödevim hemen bitti, benim adım nehir, ben Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

 10. danla bilic dedi ki:

  merhaba arkadaşlar, Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? ödevim için kullandım, ben Adıyaman birincisi danla bilic hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

 11. duygu özaslan dedi ki:

  merhaba arkadaşlar, Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? ödevim için kullandım, ben Bitlis birincisi duygu özaslan hem güzel hem de çalışkanım, tembelleri sevmem.

 12. hazal dedi ki:

  eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? mükemmel olmuş, bu arada Yalova güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

 13. hasret dedi ki:

  Selamlar bu bilgi harbiden dikkat çekici, 2 artı aldım Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

 14. danla bilic dedi ki:

  gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Türkiye’de 1923 İle 1963 Yılları Arasında Uygulanan Nüfus Politikalarının Dayanak Noktaları Nelerdir? hemen yazdım, Kilis okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

Yorum Yaz