Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

Türkçenin Sırları Özeti Kısa

Türkçenin Sırları kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Türkçenin Sırları özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Türkçenin Sırları Kitap Özeti

Nihat Sami Banarlı, Türkçenin doğru konuşulması ve yazılması konusunda uzun yıllar yaptığı çalışmaları kırk üç farklı başlık altında tap ederek, Türkçenin doğru konuşulmasında öncü bir kitap hazırlamıştır. Bu kitap Türkçenin doğru kullanılmasında dil zevki ve üslubu katarak çok okunan bir eser olmuştur.

Özet:

Bir konferansında dilin hassas noktalarından ve etkilenme alanlarından bahisle, ithal edilen kültürün geliştirdiği dilin zamanla asıl anadili tahrif ve tahrip edeceğinden söz eden Nihat Sami, asıl sorunun dilin kullanımında meydana geldiğini vurgulamaktadır.

Türk dilinin anadil olarak öğretilmesinde ulvi bir vazifenin yerine getirilmesinde hikmeti gören Nihat Sami, anne ve babalara dil eğitiminde çocukları üzerinde önemli bir görev düştüğünü de söylemektedir. Dil eğitimi konusunda çocuk yaşlarda eğitimin gerekli olduğunu ve gerçek Türkçenin doğru kullanımının ancak bu şekilde gerçekleşebileceğini aktarır.

Türkçenin ideal bir şiir dili olduğundan bahsettikten sonra Öz Türkçecilik adı altında yapılan kıyımdan rahatsız olduğunu belirterek dili sevmenin ve korumanın gerekliliğini anlatır. Halk şiirinde binlerce yıldır varlığını muhafaza eden kelimeleri atılmaması ve korunmasını gerektiğini vurgular.

Kelimelerin Türk kültüründe özenle ve sabırlı ortaya çıktığını söyleyerek zarif ve naif dilin kazanımlarının korunmasında halkın kullandığı dile zarar verilmemesini ve tarihi akış içinde bunun değerlendirilmesiyle birlikte kelimelerin milli hafızaya tahvil edilmesi gerektiğini vurgular. Çünkü kelimeler zaman içinde toplum alışkanlıkları mahiyetinde yerleşik hal almaktadır. Bu nedenle dilin korunması ve geliştirilmesi gerekir.

Türkçenin Sırları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gülay dedi ki:

    Türkçenin sırları türü özetinde aynı zamanda Türkçenin özelliklerine de yer verilmiş bu kitabın bu kadar zengin içerikli olduğunu bilmiyordum çok güzel bir yazı olmuş.

Yorum Yaz