Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Türk Tarihinde Yönetim Şekilleri ve Yaşanan Değişimler

Aşağıda Türk tarihinde yönetim şekilleri ve yaşanan değişimler kısaca olarak ele alacağız.

Türkler tarih boyunca birçok devlet kurmuştur. Belli bir tahakküm kurma arzusu Türklerin devlet olma idealini körüklemiştir. Tarih boyunca birçok devlet kuran Türkler birçok yönetim şeklini denemiştir. Bununla beraber devletin kutsal olduğu inancı ve belli bir ailenin devlet yönetiminde etkili olması neredeyse hiç değişmemiştir.

Türk tarihinde yönetim şekillerinden ilki olarak kut anlayışı ortaya çıkmaktadır. Devletin kutsal olduğu ve devleti yöneten belli bir ailenin tanrının vergisi olarak bu görevi üstlendiği bilinmektedir. Tanrının vergisi olarak kut anlayışında hakanların dokunulmazlığı bulunmaktadır. devlet yönetiminde söz sahibi kişilerin de bu şekilde dokunulmazlığı bulunmaktadır.

İslamiyetin kabul edilmesinin ardından devlet yönetiminde şer’i hükümlerin uygulanması ve saltanatın en uygun yönetim biçimi olarak ortaya konduğu görülmektedir. Devletin hanedanın ortak malı olduğu kut inancının değişik bir biçimi olarak uygulanmıştır. Padişahlar, şehzadelikleri döneminden itibaren bazı hocalar tarafından eğitilmeye başlanmıştır.

Saltanat anlayışında hükümdarlığın babadan oğla geçmesi söz konusu olmuştur. Bir aile saltanatının oluşması meydana gelmiştir. Daha sonradan Türk devletlerinde ekber – erşed dönemi başlamıştır. Bu dönemde en büyük ve en bilgili kişiler tahta çıkmaya başlamıştır.

Son olarak saltanata son verilmiştir. Modern dünya düzeni kurulurken cumhuriyet benimsenmiş ve halkın devlet yönetiminde söz sahibi olması gündeme gelerek uygulanmaya başlanmıştır.

Türk Tarihinde Yönetim Şekilleri ve Yaşanan Değişimler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. onur dedi ki:

  Türk tarihinde yönetim şekilleri ve bunların özelliklerini araştırma ödevim vardı hiç bir yer de istediğim bilgiyi bulamadım keşke sizde kısa başlıklar halinde açıklasaydınız daha faydalı olurdu.

  1. faysal dedi ki:

   siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

   1. filiz dedi ki:

    bende bu site sayesinde il 1. si oldum

Yorum Yaz