Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Türk Masalları Özeti Kısa

Türk Masalları kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Türk Masalları özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Türk Masalları Kitap Özeti

Türk Masalları eseri Naki Tezel’in derlediği masallardan oluşan bir kitaptır. Kitapta Türklerin folklorik yapısına masallardaki olağanüstülükler kullanılarak değinilmektedir.

Türk Masalları’nda bulunan bazı masalların özeti şu şekildedir:

Kırk Arap

Bir gün bir şehrin kralı ile veziri civarda dolaşmaya çıkmışlar. Az gitmişler, uz gitmişler, dere tepe düz gitmişler. En sonunda vardıkları yerde bir kale görmüşler. Civarda böyle bir kalenin olmasına çok şaşırmışlar. Kalenin içine girmişler. Çok zengin ve şatafatlı bir kaleymiş fakat kimse yokmuş, çok şaşırmışlar.

Kral, kızlarının böyle gösterişli yerleri çok sevdiğini söyleyerek vezirine üç kızını da sırasıyla buraya gönderip kalede kimin yaşadığını öğrenmelerini istemiş. Vezir, kralın emrini yerine getirmeye başlamış. Geriye döndüklerinde ilk önce kralın en büyük kızı kaleye gelmiş.

Kralın en büyük kızı kaledeki altın sandalyede oturmuş, beklemiş. Birazdan bir dev elinde bir kuzu avıyla gelmiş. Kız korkmuş, vezir gelince durumu anlatıp dönmüşler. Ortanca kız gelmiş. O da sandalyede beklemiş. O da devi kuzu avıyla görüp, korkup durumu vezire anlatıp eve dönmüş.

Vezir en küçük kızı kaleye bırakmış. Kız altın sandalyede beklerken kuzu avıyla dev çıkmış, mutfağa doğru gitmiş. Kız devi takip etmiş. O gittikten sonra mutfağa girip, kuzuyu pişirip yemiş. Dev, aslında alenin kralıymış. Kızın cesaretine ev sabrına hayran kalmış.

Kızın eve dönmesi için vezir geldiğinde, kız veziri göndermiş. Dönemeye de niyeti yokmuş. Kızın babası halkını toplayıp kaleye gelmiş. Kız, mutfaktaki sopayı üç kere yere vurup kırk Arap ile hazırlıklara başlamış. Padişah kendini kıza tanıtmış. Düğün istemiş. Düğün yapmışlar.

Türk Masalları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Necati dedi ki:

  Daha devamı yok mu diğer masallar

 2. Anonim dedi ki:

  Diğer hikayeleri eklerseniz cok iyi olur

  1. Ayten dedi ki:

   Aynen yaaaaaaaa bende öyle düşünüyorum

 3. dilan aktaş dedi ki:

  bu kadar değil kii

 4. Muhammed dedi ki:

  Hakkaten güzelYorumunuz

 5. mehmet dedi ki:

  bu masal tek var başka yok mu ?

 6. Saliha dedi ki:

  Ben bir ödevim için Türk masalları kitabı okumuştum bu yazıya da bir göz gezdirdim gerçekten kitabın içindeki tüm ayrıntılar neredeyse bu özet yazısında verilmiş. Güzel bir yazı olmuş.

  1. ela dedi ki:

   bence çok kısa olmuşş

Yorum Yaz