Türk Coğrafyacılar Kimlerdir İsimleri Kısaca Bilgi

Bu yazımızda Türk coğrafyacılar kimlerdir isimleri kısaca bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Coğrafya, yeryüzü şekilleri, toprak yapısı, bitki örtüsü, iklim çeşitlerini inceleyen ve insanın bu olgular içinde durduğu yeri belirleyen bir sosyal bilimdir. Coğrafya insanın var olduğu günden beri insanın ilgi alanında olan bir disiplindir.

Coğrafya insanı da içine alan doğal bir yapıdır. Mahallelerden, ülkelere, kıtalardan Güneş Sistemi’ne kadar her nesnenin bir coğrafyası bulunmaktadır.

Türk coğrafyacılar şu şekildedir:

Kaşgarlı Mahmut: Yazdığı Divan-ı Lügat- it Türk’te bir haritaya yer vermiştir. 15. yüzyılda birçok coğrafyacı tarafından haritalar bu kaynakla çizilmiştir.

Piri Reis: Dünya Haritası’nı en kapsamlı çizen bilim insanıdır. Haritacılık ve coğrafya üzerine birçok eseri bulunmaktadır. Piri Reis yaşadığı dönemde çizdiği dünya haritasıyla üstad kabul edilir. Eşkalname en meşhur eserlerindendir.

Matrakçı Nasuh: Haritacılık usulünü minyatüre uygulayan ilk bilim insanıdır.

Seydi Ali Reis: Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve dağların buna engel teşkil etmediğini söylemiştir. Haritacılık ve denizcilik üzerine yazdığı eserler birçok dile çevrilmiştir. Miratül Memalik en meşhur eserlerindendir.

Ali Macar Reis: 16. asrın en büyük bilim insanlarından biridir. Çizdiği haritalar bir atlas oluşturmuştur. Anadolu coğrafyasını bir harita şeklinde bölgeler düzeyinde incelemiştir. Bu incelemesi yayınlanan atlasında yer almıştır. Karadeniz, Doğu Akdeniz ve Ege, İtalya, İngiltere ve Dünya Haritası hususen oluşturduğu haritalardır.

Mehmet Aşık ve Tunuslu Ahmet: 16 yüzyılda birer Dünya haritası çizmişlerdir.

Katip Çelebi: Haritacılık ve coğrafya üzerine birçok eser yazmıştır. Bazı eserleri müstakil olarak yayınlanmıştır. Cihannüma, Keşf-üz Zunun, Kozmoğrafya eserleri arasındadır.

Abdurrahman Efendi: İlk Türkçe atlası oluşturmuştur.

Süleyman Asaf: 1895 yılında İstanbul Boğazı’nı hususen çizmiştir.

Türk Coğrafyacılar Kimlerdir İsimleri Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.