Tundra İklimi Nerelerde Görülür Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda tundra iklimi nerelerde görülür özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tundra iklimi bir geçiş iklimidir. Kuzey karalarının kutuplara yakın bölgelerinde Kuzey Kanada, Kuzey Sibirya, Kuzey Grönland kuşağında etkilidir. Tundra iklimi, kıyı şeritlerinde ve yüksek dağ yamaçlarında görülür.

 

Sıcaklık farkları oluşturacak şekilde soğuk bir havaya sahip olan iklimde ortalama sıcaklık 10 santigrat derecedir. Kış aylarında sıfırın altında 40’lara düştüğü görülür. Bu nedenle sıcaklık farkı her zaman yüksektir. Yağış rejimi ise 200 – 250 mm arasındadır.

Soğuk mevsimlerde karasal bölgelere buz kütleleri hakimdir. Yaz aylarında eriyen buz kütleleri bataklığa neden olur. Bataklıkta ise çayır, yosun, ot ve yaz bitkileri çıkmaktadır. Tundra da bunlara denmektedir.

En etkili yağışların yaz aylarında görüldüğü bu iklim çeşidinde insanların hayat sürmesi oldukça güçtür. Aynı zamanda gelişkin canlı hayatına çok az rastlanır. Tundra iklimi, kutupaltı iklim olarak da bilinmektedir. Cılız otların tundra diye adlandırılması sonucunda bu isim kullanılmaktadır.

Tundra ikliminde Güneş açıları dik gelmediği için daima soğuk geçen mevsimler yaşanır. Kar, fırtına, tipi, tufan, dolu, sağanak en fazla görülen hava olaylarıdır. Neredeyse hiç Güneş açmaz. Toprak sürekli buz altındadır.

Son yıllarda değişen iklim koşullarının nedeni olarak görülen sanayileşme ve bilinçsiz çevrecilik tundranın görüldüğü kuşağı da etkisi altına almaktadır. Buzlar zamansız erimeye başlamıştır.

Tundra İklimi Nerelerde Görülür Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.