Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Tüketici Hakları Nelerdir Maddeler Halinde Açıklamalı

Aşağıda tüketici hakları nelerdir maddeler halinde açıklamalı kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin de taraf olduğu Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesi, 1985 yılında imzalanmıştır. Bu bildirge dokuz maddeden oluşmaktadır.

Tüketici hakları maddeler halinde şu şekildedir:

1- Temel hakların karşılanması hakkı: Barınma, korunma, beslenme, ısınma, aydınlanma gibi temel insan hakları kapsamında olan haklar olarak tüketici haklarının da temelini oluşturan haklardır.

2- Sağlık ve güvenlik hakkı: Satışa sunulan her ürünün insan sağlığı açısından zararlı olmayacak bir özelliğe sahip olması anlamına gelen bir haktır. Ticari ürünlerin tüketicinin sağlığına zarar vermemesi gerekir.

3- Bilgi edinme hakkı: Tüketicinin mal ya da hizmet alırken doğru karar verebilmesi için gerekli olan doğru bilgilendirmeye duyduğu ihtiyacın bir hak olarak kişiye yasal bir şekilde verilmesi anlamına gelmektedir.

4- Eğitilme hakkı: Tüketicinin doğru bir tüketim gerçekleştirmesi için eğitim alması zorunluluğu ve bilince sahip olması anlamına gelen bir haktır.

5- Zararların giderilmesi hakkı: Satın alınan mal ya da hizmetin tüketiciyi zarara uğratmaması için tüketiciye verilen hak olarak kabul edilmektedir.

6- Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı: Doğal çevrenin korunması gerekliliği hakkı olarak tüketiciye verilmiştir.

7- Ekonomik çıkarların korunması hakkı: Tüketiciye kıyaslama hakkı verme esasına dayanan bir hak olarak sağlanmaktadır.

8- Seçme hakkı: Tüketicinin özgür iradesine dayanarak yapması gereken seçimlerin yararına olması gerekliliği ve baskı altında tutulmaması hakkı olarak sağlanmaktadır.

9- Temsil edilme, örgütlenme ve sesini duyurma hakkı: Tüketici haklarının farkındalığını oluşturma için kamuoyu oluşturma hakkı olarak tanımlanmaktadır.

Tüketici Hakları Nelerdir Maddeler Halinde Açıklamalı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz