Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Tüketici Hakları ile İlgili Sorun Yaşadığımızda Hangi Kurumlara Başvurabiliriz?

Bu yazımızda tüketici hakları ile ilgili bir sorun yaşadığımızda hangi kurumlara başvurabiliriz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tüketici hakları ile ilgili sorunlar, ürünlerin satın alınmasındaki sonraki süreçte kendini göstermektedir. Üretim hataları, arızalar, bozulmuş, eskimiş ürünler ve çabuk bozulan ve eskiyen ürünler, garantisi tamamlamadan atıl kalan ürünler nedeniyle tüketici hakları sorunları yaşanmaktadır.

Tüketici hakları ile ilgili bir sorun yaşadığımızda mahkemelere başvurabiliriz. Tüketici hakları sorunlarında Tüketici Hakları Derneği, Tüketiciler Derneği sivil toplum kuruluşlarına başvuru yapılabilir. Ayrıca ilk önce ürünün satın alındığı kuruma gidilmelidir. Sonuç alınamazsa mahkeme yolu tercih edilmelidir. Tüketici hakları, insanların sosyal haklarındandır. İnsanlık hakkı olarak gündeme gelmektedir. Çünkü insanları kandırmak suçtur. Bunun engellenmesi de mahkemeler kanalıyla gerçekleşir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. senem dedi ki:

    beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

Yorum Yaz