Tropikal İklim Hangi Ülkelerde Görülür?

p17

Bu yazımızda tropikal iklim hangi ülkelerde görülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tropikal iklim, Ekvator bölgesinde muson ikliminin geçiş sürecini oluşturur. Muson iklimiyle sıkça karıştırılır. Fakat belirgin farkları bulunmaktadır. Tropikal iklim Güney Amerika ve Güney Afrika’da sıkça görülür. Makroiklim yapısına sahiptir.

Brezilya, Sudan, Çad, Bolivya, Nijerya, Mali, Moritanya, Venezuela tropikal iklimin görüldüğü ülkelerdir. Tropikal iklim yağışlı bir iklim olmakla birlikte yılda iki kez dik gelen Güneş ışınlarına maruz kalan bölgeler yazların yağışlı, kışların kurak geçmesine neden olur.

Sıcaklık ortalamalarının yüksek olduğu iklim türünde, yağışlar muson iklimine göre oldukça azdır. Toprak yapısı kumlu, killi, humuslu olarak farklılık gösterir. Bitki örtüsü savan denilen uzun yeşil kalıcı otlardan oluşur. Akarsu yataklarında galeri ormanları da görülebilir.

Savan bitki örtüsünün yanında, uzun ağaçlar da yerini alır, makilikler yer yer kendini göstermektedir. Her iklim gibi yeryüzü şekillerinin engeller oluşturmasıyla rejiminde farklılıklar gösterebilir. Dinamik basınç dengelerinin oluştuğu alanların etkisinde kalarak yağış rejimi düzensizleşir.

Mevsimler belirgin olmasına rağmen mevsim geçişlerinde sıcaklık farkları fazla olmaktadır. Etki alanı oldukça geniş bir coğrafya üzerinde olan tropikal iklim birçok çeşitlilik sağlamaktadır.

Çöller ve ekvatoral kuşak arasında geçişi sağlayan iklimde her iki alanın da hava olayları etkisi az çok görülmektedir. Tropikal iklim bir geçiş iklimi olmasına rağmen belirgin etkiler gösterdiğinden geniş bir kuşak içerisinde kalıcı hale gelerek iklim olmuştur.

Tropikal İklim Hangi Ülkelerde Görülür Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.