Trafikte Yeşil Dalga Hareketleri Ve Sürat Koridorunun Amaçları Nelerdir?

Bu yazımızda trafikte yeşil dalga hareketleri ve sürat koridorunun amaçları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ulaşım, bilim ve teknolojinin gelişmesiyle insanların sosyal hayatında gündelik bir önem taşımaktadır. Ulaşımın gelişmesiyle, hızlı, güvenli, rahat ve kolay seyahatler gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde en sık kullanılan ulaşım türü kara ulaşımıdır.

Kara ulaşımın sık kullanılması bazı araç trafiği kurallarını da beraberinde getirmektedir. Trafik kuralları olarak bildiğimiz bu düzenlemeler insanların öncelikle can ve sonra mal güvenliğini sağlamak içindir. Trafik kuralları bilgilendirici, hatırlatıcı ve uyarıcıdır.

Trafik kurallarının işleyişini kolaylaştırmak için kara yollarına sinyalizasyon sistemleri kurulmuştur. Bu sistemler trafik akışının güvenli, kolay ve rahat sağlanması için vardır. Araçların trafik ışıklarına bağlı kalıp ilerleyememesini engellemek için de çözümler geliştirilmiştir.

Bu çözümlerden biri de yeşil dalga hareketleri ve sürat koridorudur. Yeşil dalga hareketi, belli bir hızda giden aracın belli aralıklarla bulunan trafik ışıklarından geçerken sürekli yeşile denk gelmesidir. Bu denk gelme sürat koridoru oluşturularak gerçekleşir. Sürat koridoru, bir aracın 50 km hızla gitmesi ve trafik ışıklarında yeşile denk gelmesini sağlayan hızdır.

Trafik düzenlemelerinde bu tür çözümlerin amacı:

*Trafik akışını rahatlatmaktır.

*Araçların dur – kalk yapmasını engellemektir.

*Zamandan tasarruf sağlamaktır.

*Can güvenliğini sağlamaktır.

*Enerjiden tasarruf sağlamaktır.

Trafik düzenlemeleri can ve mal güvenliği sağlayarak hayat kurtarır. Bu nedenle trafik kurallarına uyulması gerekir.

Trafikte Yeşil Dalga Hareketleri Ve Sürat Koridorunun Amaçları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.