Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

Trablusgarp Savaşının Sonuçları Nelerdir?

p16

Bu yazımızda Trablusgarp Savaşı’nın sonuçları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde endüstrileşme çabalarının bir sonucu olarak Avrupa’da silahlanma hareketleri hızlanırken, sanayileşme sonucunda da güç dengeleri değişmekte ve yeni sömürgeler arayışı başlamaktaydı.

Osmanlı Devleti de yaptığı tanzim ve ıslah hareketleriyle yeni dünya düzenine ayak uydurmaya çalışsa da darbeler sonucunda 31 Mart Vakası ile sarsılmakta ve II. Abdülhamid tahtan indirilmekteydi. Avrupa’dan Anadolu’ya gelen kalemiye sınıfının önemli adamları gerekli istihbaratı sağlayamadığı için İtalyanlar, güneyden Osmanlı topraklarına girerek yeni dünya düzeninin kurulmasında ilk hamleyi adeta gerçekleştiriyordu.

Trablusgarp’a giren İtalyanlar, Osmanlı Ordusu’nun çevik askerleriyle karşılaşsa da siyasi ve idari sistemin sarsılmasından kaynaklı zayıf idare kuvveti savaş sahasında kendini göstererek İtalyanlar karşısında Osmanlı’yı mağlup duruma düşürüyordu.

Trablusgarp Savaşı sonucunda İsviçre’nin Uşi kantonunda Uşi antlaşması imzalanmıştır. Osmanlı, Balkanlar’daki hareketlilik nedeniyle antlaşmayı imzalamıştır. Osmanlı Trablusgarp’ı İtalya’ya kaptırmıştır. Oniki Ada’yı da İtalya’ya emaneten vererek fiilen elinden çıkarmıştır. Balkanlar’daki hareketlilik bağımsızlaşma hareketine dönüşerek Balkan Savaşı’na neden olmuştur.

İtalya ilk sömürge topraklarını elde etmiştir. Oniki Ada’yı alarak stratejik bir üs kurmuş ve Akdeniz hakimiyetinde önemli bir adım atmıştır.

Antlaşmanın ardından Balkan Savaşları patlak vermiştir. Osmanlı Balkanlı hakimiyeti de yitirmiştir. Fiilen bitme noktasına gelen Osmanlı bir Alman kurnazlığı ile Birinci Dünya Savaşı’na girmiş maddi ve manevi birçok kayıp vermesine rağmen yenilmeyerek, İttifak Devletleri yenik sayıldığından mağlup görünmüştür. Dört yıl süren savaşın ardından sonuçları düşman devletleri memnun etmemesi nedeniyle işgal hareketleri bir dört yıl daha sürmüş ve Osmanlı yıkılarak, Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Trablusgarp Savaşının Sonuçları Nelerdir Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz