Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2021

Temas Gerektiren Ve Gerektirmeyen Kuvvetler Nelerdir?

c19

Bu yazımızda temas gerektiren ve gerektirmeyen kuvvetler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan hayatında bilim önemli bir yere sahiptir. İnsan hayatını anlamlandırmak ve kolaylaştırmak için vardır. Öyle ki insan hayatı bir bilim dünyasına hapsedilmiştir. Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Astronomi, Sosyoloji, Antropoloji en bilindik bilim dallarıdır. Bu dallar zamanla disiplinler şeklinde dallanarak devam etmiş ve tamamen sosyal hayatın içinde yer almıştır.

Günlük hayatımızda birçok fiziksel olayla karşılaşırız. Düşeriz, kalkarız, su içeriz, bir yerden bir yere bir şey taşırız, temizlik yaparız, koşarız, yoruluruz, kapılar açar, pencereler kaparız vesaire birçok işimiz fiziksel kuvvet içeriklidir.

Fizik kuvvetleri temelde ikiye ayrılır. Temas gerektiren kuvvetler ve temas gerektirmeyen kuvvetler fiziksel kuvvetleri oluşturur.

Temas gerektiren kuvvetler, itme – çekme kuvvetleri, kaldırma kuvveti, sürtünme kuvvetidir. Yahut daha spesifik olarak buhar kuvveti, rüzgar kuvveti de sayılabilir. İtme – çekme kuvvetleri dilimize kuvvet uygulamak fiilinin yerleşmesinde etkili olmuştur. Cisimlerin yönünü, doğrultusunu, şeklini değiştiren kuvvetler olarak da oluşabilir.

İtme – çekme kuvvetleriyle fiziksel temas sağlanarak günlük hayatta birçok işimizi hallederiz. Kaldırma kuvveti sıvı gazlarda karşımıza çıkar. Sıvıların kaldırma kuvveti en belirgin deniz ulaşımında karşımıza çıkar. Gazların ya da havanın kaldırma kuvveti de ulaşımda ortaya çıkar. Fakat birçok spesifik çalışmaya temel oluşturabilirler. Sürtünme kuvveti ise baştanbaşa bütün hayatımızın içindedir. Harekete ter yönde gerçekleşir ve dengeleyicidir.

Temas gerektirmeyen kuvvetler ise yerçekimi kuvveti, elektrik kuvveti, manyetik kuvvettir. Yer çekimi temas gerektirmez ve cisimlerin serbest olarak yere doğru hareket etmesini sağlar. Manyetik kuvvet oluşturduğu alanda özellikle mıknatısları hatırlatarak demir, nikel ve kobalt maddeleri üzerinde etkili olduğunu gösterir. Elektrik kuvveti temas gerektirmeden hareketi sağlayan bir başka kuvvettir.

Temas Gerektiren Ve Gerektirmeyen Kuvvetler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. asu yılmaz dedi ki:

  Teşekkür ederim ben çok beğendim sağ olun ödevime çok işe yaradı

 2. Mustafa dedi ki:

  Sağ olun bu yazı fazlasıyla işime yaradı hazırlayanların emeğine sağlık teşekkür ederim.

 3. Anonim dedi ki:

  Bir kere biz örnek değil nedir öğrenmek istiyoruz

 4. enver dedi ki:

  Güzel teşekkürler ödevim için işime yaradı yazanların eline sağlık mükemmelsiniz.

 5. Beyza dedi ki:

  Hiç güzel açıklamamışsınız.

  1. Evinnur dedi ki:

   evet biraz daha iyi açıklayabilirlerdi ama sen burda böyle söyleyemezsin çok bilgiliysen gel sen yaz şurda kendini bişey zannediyosun sen ve şu anonim adlı salak ikinizde salaksınız aptallar 😡😡😡

   1. Anonim dedi ki:

    Sana mı kaldı

 6. ZAQW, dedi ki:

  cok guzel yazmıssın bayıldım ogretmenımde bayıldı

 7. preenses elıf dedi ki:

  cok guzel yazmıssın bayıldım ogretmenımde bayıldı

 8. preenses elıf dedi ki:

  cok guzel

 9. Anonim dedi ki:

  Hiç güzel açıklamamışsınız

Yorum Yaz