Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Telefonu Kim İcat Etmiştir Kısaca

Bu yazımızda telefonu kim icat etmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlık tarihinde bilim ve tekniğin gelişmesiyle tarih boyunca birçok icat ortaya konmuştur. Bazı icatlar tarihin tozlu sayfalarına karışsa da bazıları gelişmesini sürdürerek günümüze kadar gelmiştir. İcatlar, bilim insanların uğraşları sonucunda bazen tesadüfen bazense gayet akıl ve mantık çerçevesinde ortaya çıkmıştır.

İnsanlık tarihini değiştiren icatların bir kısmının tesadüfi olarak ortaya çıkması yadsınamaz. X ışınları, penisilin, lastikler ve benzeri birçok şey böyledir. Telefonun icadı da hemen buna yakın bir şekilde olmuştur. 19. yüzyıl dünyasında iletişim faaliyetlerinin hız kazanması yapılan makineleşme devrimlerinin etkisiyle kendini göstermeye başlamışken, icatlar yapıp patentler alma olayları da başlamıştır.

Telefon olarak icadın ortaya çıkması 1857’lerde gerçekleşse de 1876 yılında sağırların işitebilmesi için çalışmalar yapan Graham Bell tarafından bulunan telefon, patentinin alınmasıyla Graham Bell’e mal edilir.

Graham Bell, telefon icadında gece gündüz çalışmış, elektrik iletimi, manyetik alan, manyetik kuvvet, elektrik alan kuvveti gibi kavramlar üzerinde durarak bu yoğunlukta telefonu keşfetmiştir. Ses frekanslarının elektrik akımı üzerindeki etkisini keşfeden Graham telefonu bulmuştur.

Her icat gibi hemen kabul görmeyen ve yadırganan bu icat da zamanla kullanılmaya başlanmış ve yaygınlaşmıştır. Türkiye’de ilk defa 1908 yılında kullanılmıştır. Telgraf kullanımın bile zor kabul edildiği dünyada telefon devrim oluşturmuştur.

ALO tabirinin ise Graham Bell’in karısının isminin kısaltması olduğu söylenmektedir. Alessandra Lolita Oswaldo isimlerinin kısaltılmışı olarak ALO tabirini Graham Bell oluşturmuştur.

Telefonu Kim İcat Etmiştir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz