Teknolojinin Öğrenciler Üzerindeki Olumlu Ve Olumsuz Etkileri

Bu yazımızda teknolojinin öğrenciler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilimin gelişmesi, teknik imkanların artmasına neden olmaktadır. Bilim ve teknik alanında yaşanılan her gelişme dünya hayatının her alanına yansımaktadır. Birçok alanda teknolojiden istifade eden insanlar eğitim amaçlı araçlara da yatırım yapmaktadır.

Teknolojinin eğitimde, öğretim aracı olarak kullanılmaya başlanması olumlu ve olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Her şeyden önce teknik donanım ve gelişmişlik düzeyi öğretimde de hız, pratik, netice kapsamında işe yaramaktadır.

Zamandan, mekandan tasarruf etmek, zamana ve mekana bağlı kalmamak, ulaşılabilirlik, süreklilik, koruma gücü, saklama kapasitesi teknolojiyi vazgeçilmez yapmaktadır. Özellikle hız ve erişim teknolojiyi okullar için birinci derece ihtiyaç haline getirmiştir.

Öğrencilerin her türlü araştırma konusuna kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde ulaşması, farklı eğitim ve öğretim materyallerini tanıyarak hayal gücü ve yeteneklerini geliştirmesi, ufkunu açması teknolojik imkanlar doğrultusunda daha kolay ve kalıcı yapılmaktadır.

Fakat diğer yandan öğrencilerin teknolojik cihazlarla olan ilişkisinde bağımlılık duygusu, radyasyona maruz kalma gibi sağlık problemleri oluşması, zamanın akıl almaz bir biçimde somut bir nesne gibi tüketilmesi ve koruması olmayan cihazların bireyler üzerinde oluşturduğu duygu ve düşünce dünyaları, sanallık ve gerçeklik arasında kalınmış psikolojik sorunlar öğrenciler için olumsuz etki oluşturmaktadır.

Teknoloji bir silah gibidir. Bu nedenle doğru insanların elinde olması ve doğru bir biçimde kullanılması gerekir. Amacına uygun kullanılan ve belli kurallar dairesinde kalan her teknolojik imkan gelişmeye ve ilerlemeye imkan sağlar.

Teknolojinin Öğrenciler Üzerindeki Olumlu Ve Olumsuz Etkileri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

  1. Anlatılanlar karmaşık, düzensiz ve gelişi güzel yazıldığı için güvenirliği şüphelidir. Eğer ki böyle bir konu üzerine doküman hazırlayacaksınız eğer daha kapsamlı olması gerekir!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.