TBMM’nin Açılışının Ulusal Egemenlik Açısından Önemi Nedir?

Bu yazımızda TBMM’nin açılışının ulusal egemenlik açısından önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Büyük Millet Meclisi, Milli Mücadele yıllarında açılmıştır. 23 Nisan 1920’de Ankara’da açılan mecliste Mustafa Kemal, meclis başkanı seçilmiştir. Devam eden vetirede saltanat kaldırılmış, Osmanlı Devleti fiilen sona ermiştir. Ardından cumhuriyet ilan edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti kurulunca Türkiye Büyük Millet Meclisi yeniden oluşturulmuştur. Meclis, ulusal egemenliğin ortaya çıktığı bir devlet kurumudur.

Meclis, yasama organını elinde bulundurur. Kanun çıkarır, değiştirir veya kaldırır. Mecliste milletin seçtiği vekiller tayin edilen sürede görev yapar.

Meclisin milletin seçtiği vekillerden oluşması, meclisi milli iradenin tecelli noktası yapmaktadır. Milli egemenlik bakımından meclis, halkın kendi kendini idare etmesinin en önemli unsurlarından biri olarak kurulmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü bu nedenle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanır.

1 yorum

  1. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının ulusak egemenlik açısından önemi çok güzel vurgulanmış ve açıklanmış bu yazıda. Faydalı olma oranı oldukça yüksek bir yazı.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.