Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Tasavvufi Düşünce Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu yazımızda tasavvufi düşünce nasıl ortaya çıkmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tasavvuf, saflaşma, arınma demektir. Tasavvufun ana gayesi, kişiyi dünyanın oyun, eğlence ve telaşından arındırmaktır. Allah’ın rızasının kazanılmasının yegane gaye olduğu gerçeği ve dünya hayatında bütün fiil ve fikirlerin Allah için olması gerçeğidir.

Tasavvuf, 8. ve 9. yüzyıllarda ortaya çıkan bir fikirdir. Temelinde Kuranı Kerim ve Sünnet vardır. Kuranı Kerim’in emirlerini yerine getirme, yasaklarından kaçınma arzusuyla sünnete sımsıkı sarılma ve hikmetli bir hayat sürme felsefesi üzerine kurulmuştur.

Tasavvuf 12. yüzyılda tamamen kurumsallaşmıştır. Böylece İslam’ın ana akım damarlarından biri haline gelmiştir. Kuranı Kerim, Sünnet bileşkesi tasavvufta bir hayat felsefesi olarak toplanmaktadır. Tasavvufi fikir, binlerce yıldır devam edegelen bir kurumsallaşma içinde hala şeyhler ve müritler tarafından idame ettirilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. berna dedi ki:

    ben şahsen çok beğendim, kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

  2. seda dedi ki:

    Elinize sağlık tasavvufi düşünce nasıl ortaya çıktı kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  3. leman dedi ki:

    Tasavvufi düşüncenin ortaya çıkış nedenleri nelerdir konulu ödevimi bu yazıyla yaptım hem kısa hem de konuyu özetliyor öğretmenim beğenir umarım.

Yorum Yaz