Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Tartışmacı Anlatım ile İlgili Örnekler

Aşağıda tartışmacı anlatım ile ilgili örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Tartışmacı anlatım, metnin genelinde bir konunun ele alınmasında olumlu ve olumsuz yönlerin ortaya çıkarılması ve olaya bir bakış açısıyla yaklaşım ele alınmaktadır. Yazarın kendi görüşünü savunurken karşıt görüşü de dile getirmesi ve yazısında bunu kullanması tartışmacı anlatıma örnektir.

Tartışmacı anlatıma örnekler şu şekildedir:

*Basketbol mu yoksa futbol mu daha zevklidir? İşte asrımızın sorusu budur. Bir neslin peşinde koştuğu ve ilmik ilmik cevabını aradığı bir sorunun çağını yaşıyoruz. Basketbol daha zevklidir. Çünkü zamana bağlı kalınan her oyunda zevk bir adrenalin oluşturmaktadır. Adrenalin oluşturması da zekanın kullanılmasını etkiler. Zaman daraldıkça risk artar. Risk artarsa tehlike artar. Tehlikenin artması galip ya da mağlup olmayı doğrudan etkiler ve seyircilerin haz almasını sağlar. Futbol da ise geniş bir saha, izlenmesi zor bir atmosfer, takip edilmesi imkansız yorumlar, ancak televizyon başında anlamlı hale gelen bazı pozisyonlar bulunmaktadır.

*Bilgisayar mı televizyon mu diye sorabilir miyiz? Bence soramayız. Her ikisinin de yeri ayrı ayrıdır. Televizyon kitle iletişim aracı olarak kullanıldığı sürece yerini korur. Ama saatlerce karşısında vakit çürütülen bir teknik cihaz olmamalıdır. Bilgisayar hayatımızın her alanında olsa da işimize yarar bir pozisyonda her zaman yerini korumaktadır. Bu nedenle televizyona göre daha müdahale edilebilir olması onu daha kullanışlı ve işe yarar yapmaktadır.

Tartışmacı Anlatım ile İlgili Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gamze dedi ki:

    Tartışmacı anlatımda karşı tarafa sorular yöneltilir ve soruların cevabı beklenir. Biraz eleştirisel açıklamalar barındırır. Konuşmanın sonunda bir doğru yargı elde etmeye yöneliktir.

Yorum Yaz