Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Tarihteki Türk Destanları Nelerdir?

Bu yazımızda tarihteki Türk destanları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türk destanları tarihte önemli bir yer tutmaktadır. Kurulan Türk devletleri hakkında kültürel ve sosyal bilgiler veren sonradan yazıya aktarılan edebi metinlerdir. Bu metinler ağızdan ağza rivayet edilerek oluşturulmuştur. Destanlar eğitici ve öğreticidir. Gelenek ve göreneklerin, örf ve adetlerin, kanun ve törelerin öğrenilmesinde etkili olmaktadır.

Tarihte birçok Türk devleti kurulmuştur. Tarihte birçok Türk destanı yaşanmıştır. Bu destanların büyük bir kısmı Türklerin hayat tarzları hakkında bilgi vermek açısından doğrudur. Destanlardaki mistik düzen, Türklerin manevi değerlerinin ve milli değerlerinin önemli olduğunu gösterir.

Türkler, tarih boyunca büyük mücadeleler vermişlerdir. Bu mücadeleler sürekli olarak varlık ve yokluk mücadeleleri olmuştur. Ölüm kalım savaşı veren Türkler, göçebe olarak yaşamış toplumlardır. Türklerin bu şekildeki hayat tarzı mücadele etmelerinde önemli bir yere sahiptir.

Türk Destanları şu şekildedir:

*Uygur Destanları

Göç Destanı

Türeyiş Destanı

*Şu Destanı

*Oğuzkağan Destanı

*Bozkurt Destanı

*Ergenekon Destanı

*Yaratılış Destanı

*Alper Tunga Destanı

*Edilge Destanı

Destanlar Türkler için çok önemlidir. Destanların nasihat edici ve eğitici ve öğretici yönleri günümüzde de etkisini sürdürmektedir. Destanlar üzerinde araştırmalar ve çalışmalar yapılmaktadır. Dil ve Anlatım ile Edebiyat dersleri verilmektedir. Bu bakımdan eğitim ve öğretimde Türk tarihi açısından önemli destanlar bulunmaktadır. Böylece destanlar önemini korumaktadır.

Tarihteki Türk Destanları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. EMİRKAAN dedi ki:

    ÇOK İYİ

  2. EMİRKAAN dedi ki:

    ÇOK İYİ NANLADIM

  3. imren dedi ki:

    Tarihteki bilinen Türk destanları şunlardır; Göç Destanı, Türeyiş Destanı, Ergenekon Destanı, Bozkurt Destanı, Yaratılış Destanı ve Alper Tunga Destanıdır.

Yorum Yaz