Tanımadığımız İnsanlarla Neden Konuşmamalıyız?

Bu yazımızda tanımadığımız insanlarla neden konuşmamalıyız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar daima sosyal ilişki kurmak üzere yaşarlar. Çünkü insan fıtratı gereği sosyal bir varlıktır. Bu nedenle birlikte yaşama ihtiyacı hissederek içgüdülerle aile kurar, toplumsal yaşamı kuvvetlendirir. Millet olur, birlik ve beraberlik etrafında örgütlenir.

Toplumda insanların belli kurallar içinde hareket etmesi gerekir. Toplumsal düzenin sağlanması için bu önemli bir gerekliliktir. Bu kurallar yazılı veya yazısız olabilir. Yani kanunlardan veya geleneksel dokulardan oluşabilir.

Bazı insanlar kötü niyetlidir. Suç işleme eğilimleri fazladır. Bunun psikolojik zeminini uzmanlar beyin üzerinde yaptıkları araştırmalarda ortaya koymuşlardır. Bu çalışmalar suça meyilli insanların genelde suç işlediklerini göstermektedir.

Bunlarla beraber toplum düzeninin korunmasında geleneksel olarak konulan bazı kurallar vardır. Bunlardan biri de özellikle çocukları korumak için konsa da gençler, yetişkinler ve ihtiyarlar için de geçerlidir. Tanımadığımız insanlar konuşma yasağı geleneksel bir kuraldır.

Bir insanın tanımadığı insanla konuşmaması, tanışmama, sosyalleşmeme anlamında değildir. Bu tanınmayan insanların, güvenilmeyen ve emin olunmayan tarafları dış görünüşlerine yansıdığından tedbir amaçlıdır.

Çünkü güvenilmeyen insanlar, zarar verme eğiliminde olan insanlardır. Bu tür insanlarla karşılaşıldığında konuşmamak, yol değiştirmek en uygun çözümdür. Çünkü tanımadığımız insanların nasıl özellikte olduklarını bilemeyiz. Hırsız mı, katil mi, dolandırıcı mı, deli mi, arsız mı gibi sorular dışarıdan cevaplanabilecek sorular olmadığından tanımadığımız insanlardan uzak dururuz. Eğer tanışmak zorunda kalırsak da önceden edindiğimiz tecrübelere yeni gözlemlerimizi ilave ederek karar veririz.

Tanımadığımız İnsanlarla Neden Konuşmamalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.