Sürtünme Kuvvetinin Özellikleri Nelerdir?

s12

Bu yazımızda sürtünme kuvvetinin özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Evrende ve haliyle Dünya üzerinde birçok dengeleyici kuvvet bulunmaktadır. Bu kuvvetler hareketlerin temel noktalarını oluşturmaktadır. Hareket odaklı kuvvetler arasında sürtünme kuvveti bulunmaktadır.

Sürtünme kuvveti temas yüzeylerinde ortaya çıkan bir kuvvettir. Daima harekete zıt yönde etki eden bir kuvvettir. Dengeleyici bir kuvvet olarak ortaya çıkmaktadır. Belli parametrelere bağlıdır. Sürtünme katsayısı evrende farklı değerler alabilir. Dünya’da ise en fazla 1 olarak kabul edilir.

Kuvvet kendi başına cisimler üzerinde birçok etki gösterir. Hareket, yön, doğrultu, şekil değiştirmenin bir etkisi olarak kuvvet, sürtünme kuvveti olarak ortaya çıkarken temas yüzeyi gerektirir.

Sürtünme kuvveti isminden de anlaşılacağı gibi cisimlerin sürtünmeden dolayı maruz kaldığı bir kuvvettir. Hareketi kolaylaştırır. İnsanların yürümesi, ayakta durabilmesi, iş yapabilmesi, makinelerin çalışması, arabaların yolda gitmesi, hava taşıtlarının ilerlemesi, denizlerde canlıların ve gemilerin hayatını sürdürmesi sürtünme kuvveti sayesindedir.

Her ne kadar engelleyici olarak anlatılsa da aslında sürtünme kuvveti dengeleyici özellik taşır. Bu nedenle dünya hayatında birçok alanda karşılaşılır. Sürtünme kuvveti olmaz insanların yaşaması, şehir kurması, iş kurması temelde imkansızdır.

Fakat sürtünme kuvveti beraberinde olumsuz etkiler de getirir. Aşınma, bozulma, kırılma, gevşeme, zarar verme, yanma, sönme gibi birçok faal durum sürtünme nedeniyle meydana gelir. Bu nedenle sürtünme kuvveti hayatın her alanında yer alan hem gerekli hem tehlikeli bir kuvvet olarak daima kontrol edilmesi gereken bir olgudur.

Sürtünme Kuvvetinin Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.