Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021

Sürtünme Kuvvetinin Hayatımızdaki Önemi Ve Etkileri Nedir?

Bu yazımızda sürtünme kuvvetinin hayatımızdaki önemi ve etkileri nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fizik Kanunları bütün evreni kuşattığı gibi insan hayatını da kuşatmıştır. Bilim insanlık için olmazsa olmazdır. Bilim insanlığı her geçen gün hayrette bırakarak yoluna devam etmektedir. Bilimsel gelişmeler, teknik imkanlarla buluşunca teknolojiler de insan hayatında yerini almaya başlamıştır. Gelişen teknolojiler farklı fizik kuvvetleri çemberinde makineleşmeyi de arttırmıştır.

Dengeleyici kuvvetler arasında ve temas gerektiren bir kuvvet olarak sürtünme kuvveti de insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Temas gerektiren bir kuvvet olması insanın doğrudan ilişki kurduğu her ortamda sürtünmenin olduğunu göstermektedir.

Yürümek, koşmak, seyahat etmek, kaymak, konuşmak, yaralanmak, belki de düşünmek sürtünme kuvvetiyle gerçekleşen birkaç fiildir. Sürtünme kuvveti harekete ters yönde olan dengeleyici bir kuvvet olarak tanımlanır.

Hareketin olduğu temas yüzeylerinde mutlaka sürtünme kuvveti bulunur. İhmal edilmesi bile sürtünmeyi kabul ettiğimizi gösterir. Sürtünme kuvveti insanın ayakta durmasını, yürümesini, konuşmasını sağlar. Kara, deniz, hava ulaşımları sürtünme kuvveti sayesindedir.

Bir başka açıdan sürtünme kuvveti aşınmayı kolaylaştırır, arızalara yol açar, yaralanmalara neden olur, bazı durumlarda hareketi engeller. Böyle durumlarda sürtünmenin zararları gündeme gelir. Her kuvvet gibi sürtünmenin de zararları bulunur. Fakat bu da fizik kanunudur. Entropi gerçeği hiçbir zaman değişmeyen eşyanın eskimeye mahkum olduğu hatırlatan bir kanundur. Termodinamik bu konuda da haklı çıkmıştır.

Sürtünme Kuvvetinin Hayatımızdaki Önemi Ve Etkileri Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz