Sürrealizm Nedir Kısaca Temsilcileri

p12

Bu yazımızda sürrealizm nedir kısaca temsilcileri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sürrealizm, bir gerçeküstücülük akımı olarak felsefi boyutların hiçbir akli ve mantıki kısıtlama olmaksızın bilinçaltından süzülen kontrolsüz düşünce ve duygulardan oluştuğunu varsayar. Hiçbir ahlaki ve akli kalıbı kabul etmeyerek kurallar manzumesi dışına taşan bir şuuraltı boşalmasıyla oluşturulur.

Sürrealizm, şiirden, mimariye, edebiyattan resme kadar her alanda kendini gösteren ve düzeni sarsan ve düzen kabul etmeyen ilkeler bütünüdür. Anavatanı Fransa’dır. Andre Breton tarafından bir manifesto şeklinde ilan edilmiştir.

Tüm dünyayı zamanla etkisi altına alan felsefi düşünce sistemlerinin en etkileyici olan sürrealizm başta Avrupa olmak üzere Doğu ülkelerini de etkilemiştir. Akıl, mantık, düzen, kural gibi yargılardan uzakta, ön yargılardan da arındırılmış olmaya çalışılarak geliştirilen felsefi düşünce akımında hiçbir kaygı güdülmez.

Gerçeküstücülük olarak tanımlanan akımın dünya üzerinde birçok temsilcisi vardır. Breton ve Aragon dünyadaki temsilcileridir.

Bizde ise Tanzimat’tan sonra başlayan edebi gelişmeler kapsamında birçok fikir akımıyla birlikte Fransa’dan ithal edilmiştir. Garip akımı olarak kabul gören edebi dünyanın şiir sahasında hiçbir kalıba sığmayan Freud etkilerinin görüldüğü bir sanat anlayışı olarak belirmiştir. Orhan Veli, Melih Cevdet, Oktay Rıfat en önemli temsilcileri olmuştur.

Felsefi akımın etkisinde kalarak gerçeküstücülük bakımından Garip isimli bir eser yayınlayan düşünürler, edebiyat dünyasında kaygıyla izlenmiş ve birçok eleştiriye maruz kalmışlardır. Sürrealist yaklaşımların son iki yüz yılda birçok alanda arttığı ve bilim kurgu şeklinde geliştiği görülmektedir.

Sürrealizm Nedir Kısaca Temsilcileri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.