Sümer Ve Babil Kanunları Arasındaki Fark Nedir?

p14

Bu yazımızda Sümer ve Babil kanunları arasındaki fark nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sümerler ve Babiller iki Mezopotamya uygarlığıdır. Bu uygarlıklar arasında aynı coğrafyada olduklarından etkileşimler yaşanmıştır. Fakat bu iki uygarlık arasındaki yüzlerce yıllık zaman farklılıkları bazı alanlarda kendini göstermiştir.

Sümerler, eğitimin, ticaretin geliştiği bir toplum kurmuşlardır. Yazıyı bulan ilk uygarlıktır. Birçok hukuk sistemi geliştirmişlerdir. Urgakina Kanunları olarak bilinen hak ve cezalar içeren bir kanunnameleri vardır.

Babiller de ticarette ve hukukta dönemlerine göre çok ileri bir uygarlıktır. Devlet siyasetini çok iyi bilmekteydiler. Devlet idarecilerinden Hammurabi’nin ismiyle anılan Hammurabi Kanunları Babiller’in meşhur kanunnamesidir.

Sümer ve Babil kanunları arasındaki farklar şu şekildedir:

Sümer hukuk sisteminde ceza kanunları para cezası olarak icra edilmiştir. Babil’de ise suçu işleyen kişiye aynı olayla mukabele edilip ceza verilmiştir.

Hammurabi kanunlarının yaptırım gücü daha fazladır. Etki alanı ise geniştir. Ticaret, siyaset, miras ve sosyal ve kültürel alanları kapsamaktadır.

Hammurabi kanunları ırkçı bir mantalite ile hazırlanmış ve gelenekçi ceza ve hak sistemlerini içermektedir.

Sosyal ve hukuk devleti kavramlarının tarihte ilk kez anılmasına neden olmuşlardır.

Bu iki Mezopotamya uygarlığı, tarihte yazının bulunmasıyla başlayan serüvende hukuk sistemleri geliştirerek en ilkel çağlarda bile insan haklarının ne kadar gerekli ve önemli olduğunu ortaya koyarak, insanların dünyada oluşlarından bu yana hukuk sistemlerine duyduğu ihtiyacı gözler önüne sermişlerdir.

Sümer Ve Babil Kanunları Arasındaki Fark Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, babil ve sümer kanunları ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.