Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Suç ve Ceza Özeti ve Kahramanları Kısa

Suç ve Ceza kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Suç ve Ceza özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Suç ve Ceza Kitap Özeti ve Kahramanları

Raskolnikov, yoksul bir genç olarak Saint Petersburg’da Petersburg Üniversitesi’nde hukuk okuyan biridir. Yoksul bir hayatı olan Raskolnikov’un borçları da bulunmaktadır. Bu nedenle birçok çare düşünen Raskolnikov, okulu bırakmaya karar.

Oturduğu semtte herkese zararı olan ve Raskolnikov’a da zarar veren bir tefeciyi öldürerek herkes için iyi olanı yapmak ister ve borçlarının bitmesini ümit eder. Ona göre topluma zarar veren birinin öldürülmesi toplum için faydalı demektir.

Raskolnikov, bir süre cinayeti planlar, keşifler yapar. Çok gelgitler yaşar ve en sonunda kararını vererek bir balta alır ve kadını evinde öldürür. Alonya isimli kadının beraber yaşadığı üvey kız kardeşi de o an eve gelir. Raskolnikov bu kimseye zararı olmayan kızı da öldürür. Birkaç değerli mücevher alır ve evden uzaklaşır.

Raskolnikov, hiç kimseye görünmediğinden emin olduğu halde büyük bir ıstırap çekerek, vicdan azabı içinde yaşamaya başlar. Her olayda yakalanacağı endişesiyle hayatına devam eder. Annesi ve kız kardeşi ile birlikte teselli aramaya başlar. Sonia adında bir kızla daha önce arkadaşlık ettiği için onunla dertleşmeyi düşünür.

Bir olay için karakola çağrıldığında baygınlık geçirir. En sonunda Sonia isimli kız arkadaşına cinayeti itiraf eder. Sonia, ona doğru olanın teslim olması gerektiği yönünde telkinler verir. Raskolnikov ona hak verir.

Katilin cinayet mahalline geri dönme prensibinden hareketle, olay yerine gider. Polislerle dikkat çeken tavırlarla konuşur. Komiser şüphelenir. Raskolnikov’un katil olduğu vehmine kapılır. Nitekim gerçek ortaya çıkar. Raskolnikov, Sibirya’ya sürülür. Kendini dine verir.

Kahramanlar

Raskolnikov: Hukuk öğrencisi bir gençtir.

Sonia: Raskolnikov’un kız arkadaşıdır.

Alonya: Tefeci bir kadındır.

Suç ve Ceza Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yonca dedi ki:

    Suç ve ceza karakter analizi için bu yazıya başvurdum ve inanın çok işime yaradı çok güzel oldu ödevim. Zorlandığım bir konuydu ama sayesinde üstesinden geldim.

Yorum Yaz