Sosyal Yönden Sağlıklı Bir İnsan Nasıl Olmalıdır?

c12

Bu yazımızda Sosyal yönden sağlıklı bir insan nasıl olmalıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sosyal açıdan sağlıklı olmak, iki türlü ele alınabilir. Birincisi insanlarla olan ilişkiler bütününü yansıtır. İkincisi ise sağlıklı yaşamayı bir kültür haline getirmekle gerçekleşir.

İlk olarak sosyal yönden sağlıklı olan bir insan arkadaşlıklar ve dostluklar kurar. Evlenir. Çocuk sahibi olur. Geçimini sağlar. Bunlar rutindir. Tercihler değişebilir. Sosyal açıdan sağlıklı olmak bir başka açıdan yardımsever, misafirperver, paylaşımcı, hoşgörülü, ahlaklı olmakla sağlanır. Sağlıklı olan budur.

İnsanları birbirleriyle olan sosyal ve kültürel ilişkilerindeki seviyenin ahlaki boyutlarla sınırlandırılması sosyal yönden sağlıklı bir insan olmanın gereğidir. Bu iş hayatında, ev hayatında her zaman böyledir.

Sosyal yönden sağlıklı olmak isteyen bir insanın ikinci takip edeceği yol, sağlıklı yaşamayı bir kültür haline getirmesi olacaktır. Temizliğe dikkat etmesi, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi, davranışlarını kontrol etmesi ve spora devam etmesi bir insanı sosyal yönden sağlıklı yapar.

Çünkü dinç ve zinde olmanın koşulları bunlardır. Spor yapma kültürünün geliştiği toplumlar sosyal insanlardan oluşan toplumlardır. Bizim toplumumuzda spor bir kültür olarak yerleşik hale gelmiştir. At binme, güreş tutma, cirit atma, ok atma gibi faaliyetler bir spor mesabesinde yapılmaktadır.

Sporun bir kültür olarak yerleşik hale gelmesi sosyal yönden sağlıklı bir insanların artmasını ve doğuştan sağlıklı yaşamanın temellerinin atılmasını sağlar.

Sosyal Yönden Sağlıklı Bir İnsan Nasıl Olmalıdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.