Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Sokrates’in Savunması Özeti Kısa

Sokrates’in Savunması kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Sokrates’in Savunması özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Sokrates’in Savunması Kitap Özeti

Sokrates, yaşadığı dönemde eleştirel yaklaşımlarıyla herkesin dikkatini çekerken bir kısım insanlar tarafından da aşağılayıcı hakaretlere uğramaya başlamıştır. Eğri ve doğruyu tanımlaması, araştırıp ortaya çıkarması, bilgi ve erdeme ve verdiği önem ve sorgulayıcı tavrı Sokrates’i sevilmeyen ve istenmeyen adam yapmıştır.

Tanrı algısıyla kurulan irtibatlarda o dönemin içinde bulunduğu teokratik düzen içinde bilgiye ulaşma erdeminin gösterilmesi ve asıl bilginin Tanrı’da olduğu gerçeğinin peşine düşülmesinde Sokrates başı çekmiştir.

Sokrates, yazarların bilgisizliğini, şairlerin bilgisizliğini, filozofların yetersizliği yüzlerine vurmuşlar. Toplumda tanrı diye inanılan şeyleri sorgulamaya başlamış ve insanların içgüdüleriyle hareket ederek menfaatleri doğrultusunda zorbaca bir hayat yaşadığı ortaya koymuştur.

Sokrates, gençleri bilgi ve erdem konusunda aydınlatarak tek bilgi sahibinin Tanrı olduğu inancını ortaya koymuştur. Bu bakımdan içinde bulunduğu toplumda tek tanrıcılık inancının yayılmasında önemli bir filozoftur.

Sokrates, bilgi ve erdemi yol kurucu ve doğruluğu yol gösterici olarak ortaya koyarken kendini de hışımlara ve hasımlara karşı da korumak zorunda kalınca fikir, bilgi ve erdem yoluyla insanların elinde bulundurduğu değerlerinin aslında değersiz olduğunu ortaya koymuştur. Böylece Sokrates, çağını ve çağlar ötesini etkileyecek fikir ve hisleriyle savunma sadedinde bir varlık mücadelesinin verilmesinde öncü olmuştur.

Sokrates, zorbalığın, şehvetin, şöhretin, tamahkarlığın kötü alışkanlıklara neden olduğunu anlatmıştır. Çağında bilgi ve erdem bakımından gençleri önemli ölçüde etkileyerek yeni akımların oluşmasında bir yol gösterici olarak kabul edilmiştir. Birçok filozofa ders vermiştir.

Sokrates’in Savunması ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hande yenmez dedi ki:

  tebrikler ben fazlasıyla beğendim işime yaradı bu yazı ellerinize sağlık.

 2. ENES dedi ki:

  Cok kısa olmuş bence

 3. Çikin dedi ki:

  Kitap hakkında okuduğum En samimi güzel özet buydu sanırım

 4. Silici baba dedi ki:

  güzel bir kitap deil bi insan duruşmada bu kadar konuşurmu

 5. kagan çaglar dedi ki:

  bu yazı fazlasıyla işime yaradı hazırlayanların emeğine sağlık teşekkür ederim.

 6. Anonim dedi ki:

  Bu özete ait olan kitabin yayincisini bilen varmi

 7. melis dedi ki:

  Okudum ve anlamadım sokratesin savunması kitap özeti güzel olmuş teşekkürler.

 8. Orosbu Evkadı dedi ki:

  Güzel bir kitap tavsiye ediyorum

  1. asdasdas dedi ki:

   ismin amacı ne?

 9. Beyza dedi ki:

  Sokrates’in savunması kitabını okumuştum gerçekten çok güzel bir kitap herkese şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca bu özet yazısı da kitabın neredeyse aynısı olmuş.

Yorum Yaz