Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Sinekli Bakkal Özeti ve Kahramanları Kısa

Sinekli Bakkal kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Sinekli Bakkal özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Sinekli Bakkal Kitap Özeti ve Kahramanları

Sinekli Bakkal, II. Abdülhamid döneminde bir kenar mahalledir. Bu mahallede bir de imam bulunur. İmamın kızı Emine, babasının istemediği bir evlilik yaparak orta oyuncu Kız Tevfik lakaplı Tevfik ile evlenir. Tevfik mahallede bir de bakkal işletmektedir. Emine ile evlendikten kısa bir süre sonra anlaşamazlar ve ayrılırlar.

Emine gebedir. Tevfik şaklabanlıkları nedeniyle sürülür. Emine doğum yapar, kızı Rabia dünyaya gelir. İmam dedesi onu hafız yapar. Hafız Rabia, mevlit, mukabele okuyarak evlerde ve camilerde görev alır. Mahallede Selim Paşa Konağı da bulunur. Bu konağa da modern sanatlar icra eden kişiler sürekli gelip gitmektedir.

Rabia da bu konağa bir mevlit vesilesiyle gider. Orada Peregrini ve Vehbi Dede ile tanışır. Musiki dersleri de almaya başlar. Babası Tevfik sürgünden gelir. Rabia, annesi ile babası arasında bir tercih yaparak babasını seçer. Annesi ona beddua eder. Bir zaman sonra Emine ve babası imam efendi ölür. Tevfik ile Rabia bakkal işletmeye devam eder.

Tevfik, Selim Paşa’nın oğlu Hilmi’nin pis işlerine karışır ve yeniden sürgün edilir. Rabi, Müslüman olan ve Osman ismini alan Peregrini ile evlenir. Bir çocukları sezeryanla dünyaya gelir. Sinekli Bakkal’da bakkal dükkanı işletmeye devam ederler. Meşrutiyet ilan edilir ve sürgündekiler döner. Dönenler arasında Tevfik de vardır ve coşkulu karşılamaya çok şaşırır.

Kahramanlar:

Emine: İmamın kızıdır.

Tevfik: Orta oyunu gösterileri yapan bir kurnazdır.

Rabia: Emine ve Tevfik’in kızı ve çok zeki birisidir.

Osman: Sonradan Müslüman olup Rabia ile evlenen Peregrini’dir.

Selim Paşa: Dönemin önemli devlet adamlarından biridir.

Hilmi: Paşazade hürriyetperver oğludur.

Vehbi Dede: İyi kalpli yaşlı bir insandır.

Sinekli Bakkal Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Firdevs dedi ki:

    Sinekli bakkal kitabını okudum özetini çıkarmam gerekiyordu sinekli bakkal kısa özet şeklinde bu yazıda çok güzel verilmiş. Ellerinize sağlık muhteşem bir yazı olmuş.

Yorum Yaz