Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Ses Nasıl Yayılır?

Aşağıda ses nasıl yayılır kısaca olarak ele alacağız.

Ses dalgalar ve parçacık halinde yayılmaktadır. Sesin yayılması için bir ortam gerekmektedir. Maddeler doğada katı, sıvı ve gaz halde bulunmaktadır. Bu da maddenin tanecikli yapısıyla ilgilidir. Tanecikli yapıda tanecikler arasındaki mesafe sesin yayılması için oldukça önemlidir.

Sesin yayılması için gerekli olan ortam katı, sıvı ve gaz madde ortamı şeklinde oluşabilir. Sesin yayılması bizim için en çok havada önemlidir. Çünkü iletişimimizi havadan sağlamaktayız. Hava bir gaz ortamdır. Gaz ortamda tanecikli yapı olarak tanecikler arasında belli boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklar nedeniyle ses soğrulmaktadır.

Sesin oluşması için titreşimin oluşması gerekir. Titreşim oluştukça ses dalgaları da oluşur. Titreşen tanecikler sesin iletimini salar. Böylece ses yayılır. İnsanın bir ses kaynağı olarak ses çıkarması akciğerlerdeki havanın gırtlaktaki kasları titreşime geçirmesi şeklinde meydana gelir ve havada titreşimin devam etmesiyle iletilir.

Sesin yayılmasında gerekli olan ortam uzayda bulunmaz. Bu nedenle ses uzayda yayılmaz. Bu nedenle astronotlar elektrik iletimi ile gerçekleşen ses iletimi üzerinden haberleşirler. Sesin yayılması için tanecik titreşiminin gerçekleşmesi ancak katı, sıvı ve gaz ortamında mümkün olmaktadır.

Ses bu bakımdan havada, karada ve suda farklı hız sabitlerine sahiptir. Ses en hızlı katı maddelerde ilerlemektedir. Ses sıvı bir ortamda katıya göre daha yavaştır. Ses gaz ortamda bütün ortamlarda olduğundan daha yavaş hareket etmektedir.

Ses Nasıl Yayılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emine dedi ki:

    Ses titreşimlerle yayılır biliyorum ama daha ayrıntılı bir bilgiye sahip değildim açıkçası. Mesela yazınızda sesin yayılması için ortamın havasının bile önemli olduğunu okudum çok ilginç geldi.

Yorum Yaz