Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Ses Kirliliği Nasıl Önlenir Maddeler Halinde

Aşağıda ses kirliliği nasıl önlenir maddeler halinde kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde en çok yaşanan çevre sorunlarıdır. Çevre sorunları çevre kirlilikleri olarak meydana gelmektedir. Çevre kirlilikleri de en çok beşeri etkenler sonucunda oluşmaktadır. Ses kirliliği, gürültü kirliliği, ışık kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, hava kirliliği gibi kirlilikleri çevre kirliliklerine neden olmaktadır.

Çevre kirlilikleri ile baş etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Ses kirliliği ile baş etmenin de yolları bulunmaktadır. Ses kirliliği, gürültünün oluşması nedeniyle meydana gelmektedir. Sesin yayılmasında birçok ses kaynağından çıkan seslerin birbirine girmesi, yüksek seste müzik dinleme gibi faaliyetler ses kirliliğine neden olmaktadır.

Ses kirliliğinin önlenmesi için yine sesin yayılmasındaki özelliklerden yararlanılmaktadır.Sesin madde ortamında yayıldığı gibi madde ortamında soğrulabilir. Bu nedenle sesin yalıtım ile yayılmasının engellenmesi sağlanabilir. Ses yalıtımında özellikle plastik ve köpükler kullanılmaktadır. Straforlar da önemli yalıtım malzemeleri arasında bulunmaktadır.

Ses kirliliğinin önlenmesinde statların şehir dışına yapılması, konser salonlarının yalıtım malzemesiyle kaplanması, yüksek seste kaynak kullanımının engellenmesi, ses duvarlarının oluşturularak trafikte çıkan seslere engel olunması, şehir içinde glaksyon kullanımının yasaklanması gibi önlemler alınabilir.

Ses kirliliği oluşmaması için belediyecilik hizmetlerinin denetim ve gözetim birimleri oluşturması gerekir. Zabıtalar bunun için görev yapabilir. Böylece ses kirliliği ile mücadele edilmiş ve bir kirlilik önlenmiş olur.

Ses Kirliliği Nasıl Önlenir Maddeler Halinde Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. elif dedi ki:

    Ses kirliliği bence en az çevre kirliliği kadar olmaması gereken bilinçsizce yapılan insan davranışlarından biri. Hele şu bazı gençlerin egzoz bağırtması olayı küçücük kardeşimi uykudan sıçratan saçma ve üzücü bir şey.

Yorum Yaz