Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Sergüzeşt Özeti ve Kahramanları Kısa

Sergüzeşt kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Sergüzeşt özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Sergüzeşt Kitap Özeti ve Kahramanları

Kafkasya’nın buhranlı günlerinde insan tacirleri tarafından dokuz yaşında kaçırılıp İstanbul’a getirilen Dilber, Harput Mal Müdürlüğü’nden azledilmiş Mustafa Efendi’nin konağına satılır. Dilber, bu konakta çok zor günler geçirir. Evin taş yürekli hanımı Dilber’e eziyetler eder. Dilber bu eziyetlere dayanamaz. Mustafa Efendi işi gereği tekrar tayin edilince de Dilber’i satar. O evden başka bir eve sürüklenip giden Dilber için iyi günler de vardır.

Dilber, esir olduğu tüccarın kendisini Asaf Paşa’ya satmasıyla kaliteli bir hayata kavuşur. Asaf Paşa Konağı’nda iyi bir eğitim alır ve hatta Fransızca da öğrenir. Paşanın oğlu Dilber’in türlü resimlerini çizer. Zamanla ressam Celal Bey ile aralarında bir sevgi doğar. Birbirlerine aşık olurlar. Asaf Paşa ve hanımı buna razı olmazlar. Rıza göstermedikleri için Dilber’i gizlice satarlar.

Tekrar bir tüccara esir düşen Dilber, Mısır’da bir aşiret ailesine satılır. Zor günlerin yeniden başladığı zamanlarda Dilber, aşiret ağasının hareminde olmak istemez. Bu nedenle dövülür ve hapsedilir. İşkenceler gören Dilber, Mısır’da zor günler geçirmekteyken bunalımlar yaşar.

Bir gün Nil Nehri kıyısında intihar etmeye daha önceden karar verdiği hal üzere kendini serin sulara bırakır ve hayatına son verir. Dilber, aşkına kavuşamamanın acısı ve yaşadığı hayatın keşmekeşliği içinde bir maceranın sonunu intihar ederek getirir.

Kahramanlar:

Dilber: Kafkasya asıllı kimsesiz bir genç kızdır.

Celal: Asaf Paşa’nın ressamlık dersleri alan yakışıklı oğludur.

Mustafa Efendi: Bir devlet adamı olarak hayatına devam eder.

Asaf Paşa: Bir paşa olarak hayatına devam eder.

Sergüzeşt Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Banu dedi ki:

    Bu yazıda bizler için hazırladığınız sergüzeşt özeti ve kahramanlarının özellikleri çok yalın bir dille anlatılmış çok güzel olmuş. Ellerinize ve emeğinize sağlık.

Yorum Yaz