Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Haziran 2021

Selim Sırrı Tarcan Kimdir Kısaca

Bu yazımızda Selim Sırrı Tarcan kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Selim Sırrı Tarcan, 1874 yılında Mora Adası’nda Yenişehir’de doğmuştur. Galatasaray Lisesi ve mühendislik okulu mezunudur. Jinmastik alanıyla en önemli isimlerden biri olarak bilinmektedir. Döneminde birçok dergide spor sayfalarını yönetmiştir. Serveti Fünun da bu dergilerden biridir.

Öğretmenlerinin sağladığı yurtdışı bağlantılarıyla Türkiye’nin IOC’ye girmesini sağlamıştır. II. Meşrutiyetin ilan edilmesinden sonra Olmimpiyat Komitesi kurmuştur. Aynı yıllar içinde Milli Olimpiyat Komitesi’nin yardımıyla birçok uluslararası olimpiyat organizasyonlarına katılmıştır. Bu organizasyonlarda görev almıştır. Spor akademilerine katılmıştır. Avrupa’da bu alanda tahsil görmüştür.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye olimpiyatlardan çıkarılınca komitesi de dağıldı. Ardından yeniden olimpiyat alanında cemiyetin kurulmasında etkili olmuştur. Spor alanında çalışmalar yaparak olimpiyatların ülke çapında bilinmesine katkılar sağlamıştır.

Olimpiyatlar ve spor alanlarında birçok kongreye katılmıştır. Bu kongreler ülkede spor aktivitelerinin gerçekleşmesinde de etkili olmuştur. Selim Sırrı Tarcan hayatını spor organizasyonlarına ve olimpiyat çalışmalarına adamıştır. Yıllar boyunca spor kongrelerinde ülkesinin tanıtılmasında ve spora olan ilgisinin gelişmesinde, spor faaliyetlerinin gerçekleşmesinde etkili olmuş katkılar sağlamıştır.

Beden Terbiyesi Baş müfettişi olarak görev yapıp bu görevinden emekli olmuştur. 1520 konferans vererek bir rekora imza atmıştır. 2 Mart 1956 yılında kalp krizi geçirerek ölmüştür. 82 yaşında emektar bir insan olaral ölmüştür. Hayatını spora ve sporcu yetiştirmeye adamıştır.

Selim Sırrı Tarcan Kimdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. serra dedi ki:

    Selim Sırrı Tarcan; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin kurulmasına önderlik ederek Türkiye’nin Olimpiyatlarda temsil edilmesini sağlayan eğitmen, spor yöneticisi ve siyasetçidir.

Yorum Yaz