Selçuklu Devletinin Adı Nereden Gelmiştir?

Bu yazımızda Selçuklu Devleti’nin adı nereden gelmiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Selçuklu Devleti, tarihte Türkler’in kurduğu en önemli devletlerden biridir. Selçuklu Devleti’ni kuran hanedan Oğuzlar’ın Kınık Boyu’ndan gelmektedir. Anadolu, Orta Doğu ve Orta Asya topraklarında etkin oldukları yıllar 11. ve 14. yüzyıllardır. 350 yıla yakın dünyada süper güç olarak adalet ve devlet sistemiyle birçok devlete örnek olmuştur.

Selçuklu Devleti’nin ismi, devletin kurucusu olan Selçuk Bey’den gelmektedir. Selçuk Bey, Kınık Boyu’ndan bir Türk Beyi’dir. Selçuklu Devleti’nin kurulmasında liderlik hareketiyle etkili olmuştur. Selçuklular, Suriye, Irak, Anadolu, Orta Asya toprakları üzerinde etkili bir 350 sene geçirmişlerdir.

Selçuklu Devleti, tarihte neredeyse her Türk devletinin akıbeti gibi parçalanmıştır. Anadolu Selçukluları, Kirman Selçukluları, Suriye Selçukluları, Irak Selçukluları ve Horasan Selçukları bu devletten geriye kalan devletlerdir.

Selçuklu Devleti, Müslüman, Türk bir devlet olarak etkili olduğu coğrafyada sosyal ve kültürel dokuyu tanzim etmiştir. Sanatta, mimaride, edebiyatta ve pozitif bilimlerde, teknik çalışmalarda öncü faaliyetler ve yenilikler gerçekleştirmiştir.

Anadolu Selçukluları’nın hakimiyeti Anadolu üzerinde birçok yerin başkent olarak kullanılmasıyla sağlanmıştır. Bunun Anadolu üzerindeki siyasi, idari, iktisadi, tarihi ve kültürel etkileri oldukça yoğundur. Türkler geliştirdikleri devlet sistemleriyle cihan hakimiyetinde öneli tecrübeleri olan bir millettir.

Anadolu Selçukluları’nın Moğol İstilaları nedeniyle 1243’te yıkılmasıyla Anadolu’da beylikler dönemi başlamıştır. Osmanlı Devleti’nin beylik dönemi de bu dönemdir. Osmanoğulları da adını Osman Gazi’den almaktadır.

Selçuklu Devletinin Adı Nereden Gelmiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.