Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Şehir Mektupları Özeti Kısa

Şehir Mektupları kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Şehir Mektupları özet kısaca şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Şehir Mektupları Kitap Özeti

Şehir Mektupları kitabı Ahmet Rasim’in doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul’dan her yönüyle bahsettiği şehir, kültür, sanat, insan merkezli onlarca mektubundan oluşmaktadır.

Mektupların bazılarının özetleri şu şekildedir:

Birinci mektup, Adalar’dan, Bakırköy’den ve İstanbul’un çeşitli park ve bahçe alanlarından bahsederek meyvelerden ve kokulu çiçeklerden örnekler veriyor. Güzel bir tasvir yaparak İstanbul resmi çiziyor.

İkinci mektup, İstanbul’un şehir ve doğal güzelliklerinden bahsediyor. Boğazdan ve mesire alanlarından tasvirli yazılar yazarak haberler veriyor.

Üçüncü mektup, misafirlikten bahseden yazar, bir arkadaşıyla olan yakın muhabbetini, şehrin güzelliklerini seyrederken karşılaştığı ilginç olayların merkezinde arkadaşının olmasından dem vurarak anılarından bahsediyor.

Dördüncü mektup, şehirde şehir hayatına uygun olarak spor yapmaktan ve sağlıklı yaşamaktan eleştirel bir dilde bahsetmektedir. Kros, bisiklete binme ve faydalarını anlatırken, şehrin doğal güzelliklerini ve insani yüzünü de ön plana çıkarmaktadır.

Beşinci mektup, şehirde hastalanmaktan, sağlık sorunları yaşamaktan bahsederek gittiği bir göz doktorunda yaşadıklarını anlatmaktadır. Şehirde rutin hayatın monotonluğu ve yeniliklerin yaşanmasında önemli tespitler yapar.

Onyedinci mektup, şehirde ramazan günlerinden bahsederek oruç tutan biri olduğunu söyleyip, oruç tutmayanlar ve ramazan hakkında etraflıca bir değerlendirme yaparak yine şehrin zenginliklerinden ve kültürel farklılıklarından bahsetmektedir.

Otuzuncu mektup, şehirde anılarını hatırlayarak çocukluğuna dair paylaşımlar yapar, duygu ve düşünce yüklü cümleler kurar.

Kırkaltıncı mektup, şehirde hayallerinden bahsederek köy hayatının güzelliklerini gözler önüne serercesine bir tasvir yapar. Şehir ve köy hayatını okuyucu zihnince kıyaslamaya zorlar.

Şehir Mektupları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Asya dedi ki:

    Şehir mektupları türü ile ilgili bir inceleme ödevimde bu yazıyı kullandım bu örnekler ve özet çok muhteşem olmuş sanki benim ödevim için hazırlamışsınız :)

Yorum Yaz