Saygılı Olmak Neden Önemlidir?

Bu yazımızda saygılı olmak neden önemlidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sosyal bir varlık olarak çevresiyle daima iletişim halindedir. İnsanlar birbirleriyle kurdukları iletişimlerde insani değerlere önem vererek ilişkilerini geliştirirler. Yazılı veya yazısız kurallar gereği insani ilişkiler şekillenmektedir.

Bizim toplumumuzda küçüğün büyüğüne olan sevgisi ve çekinme duygusu saygı kavramını doğuran en önemli hususlardır. Saygı, bir kişinin diğer kişilere veya kurumlara olan sevgi ya da herhangi bir bağından dolayı çekinme duygusuyla karışık hisler beslemesidir.

Saygı, bir toplumda gelenek ve göreneklerin yaşatılması için, örf ve adetlerin yerini bulması için, dini inanışların yerine getirilmesi için gereklidir. Her türlü çıkar ilişkisinden uzak, sadece sevgi ve çekinme duygularıyla birleşen hisler saygı kavramını doğurmaktadır.

Saygı, bir toplumu bir arada tutan, birlik ve beraberliği kuvvetlendiren, manevi duyguların hazzını arttıran ve kıymetini bildiren bir duygu olarak yeşerir. Saygı bir insan üzerinde oluşan his olarak saygılı kavramını doğurur. Saygılı demek, saygı duyan bir kimse demektir.

Saygılı olmak ise, toplum dinamiklerinde hoş görülen, gıpta ile karşılanan bir durumdur. Bir davranış biçimi olarak saygılı olmak, nesiller arasında dayanışmanın, yardımlaşmanın, kaynaşmanın en iyi yoludur. Bu nedenle saygılı olmak, özgürlüklerin önünü açmak, insanların huzur içinde ve barış ortamında yaşamasını sağlamak demektir.

Bu nedenlerle saygılı olmak bir toplum içinde ve kişisel hayatta çok önemlidir. Özellikle kendine saygı duyan bireyler, toplum içinde de saygı duyulan bireyler olmaktadırlar.

Saygılı Olmak Neden Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

8 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.