Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Savaş ve Barış Özeti ve Kahramanları Kısa

Savaş ve Barış kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Savaş ve Barış özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Savaş ve Barış Kitap Özeti ve Kahramanları

Eser, Rus – Fransız savaşından etkilenen üç aileyi konu edinerek Tolstoy tarafından yazılmıştır. Klasikler içinde yer alan eser, büyük hacimli bir kitap olmasına rağmen en çok okunanlar arasındadır.

Özet

Nikolai, Marya ve Andrey adında iki çocuğa sahiptir. Marya kız çocuğu olarak babasıyla malikanede yaşar. Andrey ise evlidir. Fakat mutsuz bir evliliği vardır. 1805 yıllarında çıkan seferberlik ile orduya katılan Andrey geride ailesini bırakarak göreve gider. Andrey’in karısı hamiledir.

Andrey orduda yaralanır. Savaş ortasında kalan kimse bakmaz. Kendi imkanlarıyla kurtulur. Daha sonra ailesinin yanına gelir. Oğlu olmuştur ama karısı doğum sırasında ölür. Oğlu Nikolai’yı büyütmeye başlar. Nataşa ile tanışır. Babası evliliklerini uygun görmez. Fakat nişanlanırlar.

Nataşa ve çocuğunu alarak başka bir arkadaşının yanına gider. Yeniden orduya katılır. Nataşa’nın farklı ilişkileri olur. Andrey bunu kabullenemez. Zor günler geçirir. Babası ölür, kardeşi yalnız kalır. Bir müddet sonra Andrey ile Nataşa barışır fakat Andrey ölür. Nikolai’ya halası bakar. Marya, Rostov ile evlenir.

Pierre, babasının varisi olarak vasiyetleriyle uğraşır. Savaş sürerken miras hukuku işleriyle cebelleşip durur. Mason locasına katılır. Çeşitli hastane ve okul faaliyetleri yürütür. Pierre, sağlığında Andrey ve Nataşa için uğraşmış biridir. Mason locasında aradığını bulamaz.

Fransızlar işgali hızlandırır. Pierre de karısını kaybetmiş biri olarak şekil ve kıyafet değiştirip komutanları öldürmeye karar verir fakat esir düşer. Masonluktan çıkar ve dine sarılır. Hayatına bir müddet böyle devam eder.

Kahramanlar

Nikolai: Baba olarak iki çocuk sahibidir.

Marya: Andrey’in kız kardeşidir.

Andrey: Evli fakat mutsuz bir adamdır.

Nataşa: Andrey’in ilgi duyduğu kadındır.

Rostov: Marya’nın kocasıdır.

Pierre: Andrey ile arkadaştır.

Savaş ve Barış Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rezzan dedi ki:

    Güzelmiş bu bilgiyi benim için hazırlayanlara teşekkürler. ödevim bitti sayenizde harikasınız

  2. Solmaz dedi ki:

    Savaş ve barış yazarı hakkında bilgi topluyorken bu özete denk geldim çok güzel olmuş ellerinize sağlık muhteşem bir özet yazısı olmuş.

Yorum Yaz