Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşürmediği saman altından su yürütmek deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Anlamı:

Kimseye belli etmeden olumsuz bir takım işler yapmak, çaktırmadan bir şeyleri halletmek anlamına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik hale gelmiştir.

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Hikayesi:

Önceden barajlardan ya da köy pınarlarından tarlalara sular çekilirdi. Kapaklar kurulur ve kanallar oluşturuldu. Böylece sırayla her tarla sahibi işlerini halletmek için su ihtiyacını karşılardı. Bir köyde suyu yetersiz bulan bir tarla sahibi ayrıca bir kapak daha açarak kanal oluşturmuştur. Buna hakkı olmadığı halde yapmıştır.

Bütün bunları yaparken de açtığı kanalın üstünü samanlarla kapatmıştır. Saman altından su yürütmeye başlamıştır. Suları azalan köylüler bu durumu merak edince peşine düşmüşlerdir. Sonunda bu durum anlaşılmış ve o köylü cezalandırılmıştır. O gün bugündür saman altından su yürütmek deyimi dilimizde kullanılmaya başlanmıştır. Dilimizde yerleşik hale gelerek her yörede aynı anlama gelmektedir.

Saman Altından Su Yürütmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz