Salih Amel Davranışlar Nelerdir Örnekler

Bu yazımızda salih amel davranışlar nelerdir örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, akaid ve muamelat olarak iki kısımdan oluşur. Akaid iman meseleleri inceleyen bir disiplin, muamelat ibadet ve ahlak meseleleri inceleyen bir disiplindir. Müslümanlar muamelata dair bilgilerini Kur’an-ı Kerim’den ve hadis kaynaklarından öğrenirler.

Allah’ın emri ve peygamberin sünneti olan ibadetler, Müslümanlar için ameldir. Salih amel ise, Allah’ın rızasının olduğu, peygamberin tavsiye ettiği, güzel ve yararlı amellerdir. Salih amel işlemek, İslam inancında, kişinin cennete girmesine vesile olur.

Salih ameller farz, vacip, sünnet, mustehap, mubah olarak çeşitlenebilir. Allah’ın kati emri olan ameller farzdır. Yapılması gerekir, aksi ceza gerektirir. Vacip de bu şekildedir. Sünnet, peygamber tavsiyesidir, yapılması gerekir. Bazı yerlerde terk edilmesi uygundur, bazı yerlerde terk edilmesi ceza gerektirir.

Salih amel davranışları, namaz kılmak, oruç tutmak, gücü yetenin zekat vermesi, hacca gitmesidir. Nafile ibadet olarak kuşluk, evvabin, teheccüt namazı kılmak da salih ameldir. Zikir çekmek, Kur’an okumak, hadis okumak ve uygulamak salih ameldir. Allah rızası için yapılan, hayırlı ve iyi olan her iş salih ameldir.

Salih amel davranışları şu şekildedir:

*Vakit veya nafile namazları kılmak, salih ameldir.

*Farz veya nafile oruçları tutmak, salih ameldir.

*Gücü yetenin hacca gitmesi ve zekat vermesi salih ameldir.

*Sadaka vermek, Kur’an okumak, zikir çekmek salih ameldir.

*Allah rızası için yardımlaşmak, paylaşmak, dayanışma halinde olmak, kaynaşmak salih ameldir.

*Yük olmamak, çözüm üretmek, sorun oluşturmamak salih ameldir.

Salih Amel Davranışlar Nelerdir Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.